Reklama

Rzecznik prasowy resortu zdrowia: Mamy początek trzeciej fali

Niestety mamy ponowną zwyżkę zakażeń względem ubiegłego tygodnia. Kiedy porównujemy dane tydzień do tygodnia, widzimy trend 20 proc. wzrostu - powiedział Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia. Jego zdaniem obserwujemy w Polsce początek trzeciej fali koronawirusa.

Rzecznik przekazał też, że obecna transmisja mutacji brytyjskiej wzrosła do 10 proc. - Jeżeli porównywalibyśmy to jeszcze do transmisji tego wirusa sprzed tygodnia, to mamy dwukrotny wzrost - zauważył.

Trzecia fala to wynik naszej mobilności - powiedział rzecznik resortu zdrowia. Jego zdaniem w najbliższych dniach możemy obserwować jeszcze większy wzrost zakażeń.

Rzecznik resortu zdrowia zaapelował o odpowiedzialność, samodyscyplinę i respektowanie obostrzeń.

Wojciech Andrusiewicz zwrócił uwagę na fakt, że wzrosła liczba zajętych łóżek dla pacjentów z COVID-19. Jednak jego zdaniem sytuacja epidemiczna w Polsce jest ciągle lepsza niż w sąsiednich Czechach i Słowacji.

Reklama

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 8777 nowych przypadkach, zmarło 241 osób.

Polska jest gotowa robić 80 tys. testów dziennie

Resort zdrowia odniósł się do zarzutu, że Polska wykonuje za mało testów przeciw COVID-19. Wojciech Andrusiewicz zwrócił uwagę, że obecnie dzienna liczba testów to około 50 tysięcy, kiedy wcześniej była na poziomie 30 tys. - Liczba wykonywanych testów nie zależy od ministerstwa zdrowia - powiedział rzecznik ministerstwa.

Andrusiewicz zwrócił uwagę, że wiele osób z uznaniem patrzyło na projekt powszechnego testowania na Słowacji, gdzie dziś sytuacja epidemiczna jest bardzo trudna. Jego zdaniem strategia testowania przyjęta przez polski rząd jest skuteczna, a Polska jest w stanie wykonywać dziennie nawet 80 tys. testów.

Jakie maseczki będą obowiązkowe?

Rzecznik prasowy resortu zdrowia przyznał, że trwa dyskusja o jakości materiałów wykorzystywanych do zasłaniania nosa i ust w czasie pandemii.

- Na pewno dziś dostępność profesjonalnych masek jest większa niż w pierwszej połowie ubiegłego roku, kiedy wprowadzany był obowiązek zasłaniania twarzy - wskazał rzecznik.

Ładowanie...

Wojciech Andrusiewicz zapowiedział, że decyzja na temat maseczek zostanie najprawdopodobniej podjęta w przyszłym tygodniu przez ekspertów.

Rozlicz pit online już teraz lub pobierz darmowy program

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy