Reklama

Reklama

Rzecznik MZ: Zwolnienie z kwarantanny m.in dla załóg samolotów i kierowców TIR-ów

- Załogi samolotów, pociągów oraz kierowcy TIR-ów zostaną zwolnieni z kwarantanny po przybyciu do Polski spoza strefy Schengen - zapowiedział w czwartek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

- Dziś lub jutro pojawi się drobna nowelizacja rozporządzenia epidemicznego, która była uzgadniana przez ostatnie dni m.in. z resortem infrastruktury i przewoźnikami, takimi jak LOT - powiedział rzecznik.

Nowe obostrzenia. Będzie nowelizacja

- W nowelizacji pojawi się zapis, że z testowania (...) zwolnieni będą pracownicy wykonujący obowiązki zawodowe - z testowania zwolnione zostaną m.in. załogi samolotów, które przylatują do nas spoza strefy Schengen, załogi pociągów spoza strefy Schengen, a także co niezwykle istotne dla przewozu towarów, również kierowcy TIR-ów, czyli kierowcy którzy stoją na wschodniej granicy również zostaną wyłączeni z testowania - dodał.

Reklama

Rzecznik MZ: Chcemy udostępnić możliwość przetestowania się

Andrusiewicz stwierdził, że w niektórych państwach nie ma możliwości przetestowania się przed wylotem lub testy byłyby wątpliwe. - Nie rekomendujemy wykonywania testów w niektórych państwach - powiedział.

- Chcemy też udostępnić możliwość przetestowania się, jeżeli byłby duży ruch na lotnisku, w ciągu trzech godzin od przekroczenia przejścia granicznego. Czyli po przylocie do Polski osoba będzie mogła przekroczyć granicę bez testu, ale w ciągu trzech godzin musi wrócić do straży granicznej z wykonanym testem. Nie będzie się przemieszczać zbyt daleko poza strefę lotniskową - dodał.

Reklama

Reklama

Reklama