Reklama

Reklama

Rzecznik MZ: Wzrosty mogą sięgnąć 10-12 tys. zakażeń na dobę

- Mamy teraz wzrosty zakażeń w granicach między 1-2 tys. z tygodnia na tydzień. Mogą one sięgnąć 10-12 tys. zakażeń na dobę - powiedział na konferencji prasowej Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Potwierdził, że będzie wprowadzony kategoryczny zakaz zasłaniania twarzy kominami, szalikami i przyłbicami.

Rzecznik przyznał, że niepokojący jest wzrost odsetka pozytywnych testów: w województwie warmińsko-mazurskim to obecnie ok. 30 proc.

Potwierdził, że będzie wprowadzony kategoryczny zakaz zasłaniania twarzy kominami, szalikami i przyłbicami. Poinformował, że decyzje w sprawie zaostrzenia restrykcji zostaną ogłoszone w środę.

Andrusiewicz mówił także o zmianach w niektórych obostrzeniach. Wyjaśnił, że zgodnie z nowymi przepisami w kasynach zabronione zostało serwowanie posiłków i napojów.

- Obostrzenia mają nas chronić. Musimy nauczyć się żyć w rygorze sanitarnym - powiedział Andrusiewicz.

Reklama

Dodał, że obecnie połowa z łóżek przygotowanych dla pacjentów z covid jest zajętych.

We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 6310 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarło kolejnych 247 osób. Tydzień temu  odnotowano 5178 nowych zakażeń w Polsce i 196 zgonów.

Łączna liczba zakażonych koronawirusem wzrosła w Polsce do 1 648 962, a liczba zgonów do 42 436.

Koronawirus w Polsce

Zakażenia i zgony. Dane dzienne

52
40
42
7
1
29
14
31
7
26
131
19
37
16
21
43
122

Wprowadzony zostanie zakaz używania przyłbic

Pytany podczas konferencji prasowej o możliwe wprowadzenie obostrzeń dotyczących używania konkretnego rodzaju maseczek Andrusiewicz wskazał, że "w zakresie przyłbic, kominów, szalików nie będzie podejścia 'miękkiego', tzn. to raczej będzie dość kategoryczny zakaz używania takich rzeczy, z jednoczesną rekomendacją, czego powinniśmy używać".

Dodał, że "nowe przepisy to jest zapewne kwestia jutrzejszego dnia, kiedy to minister zdrowia Adam Niedzielski będzie ogłaszał nowe podejście do obostrzeń w ramach rozporządzenia epidemicznego".

Przekraczanie granic a szczepionka

W poniedziałek wieczorem w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane znowelizowane rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zakłada ono m.in., że kwarantanny nie będą musiały odbywać osoby, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.

Pytany na konferencji prasowej o sposoby weryfikacji posiadanego szczepienia Andrusiewicz zauważył, że każdy kraj daje zaświadczenie o tym, że dana osoba przeszła szczepienie. - W Polsce można je uzyskać w ramach aplikacji mobilnej, ale może to być też wydruk - wyjaśnił.

I podkreślił, że "nie mówimy tutaj o przywracaniu kontroli na przejściu granicznym, tylko, jeżeli będzie punkt kontrolny za przejściem, to musimy okazać takie zaświadczenie, żeby nie trafić na kwarantannę".

Zdaniem rzecznika MZ rozporządzenie opublikowane w poniedziałek jest "rozporządzeniem porządkującym pewne rzeczy, a nie takim, które wprowadza obostrzenia lub zmiany w obostrzeniach".

Rozporządzenie z poniedziałku zakłada też m.in., że z obowiązku odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy zwolnieni zostaną: uczniowie pobierający naukę w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z uczniami w celu umożliwienia tej nauki, dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z dziećmi w celu ich objęcia tym wychowaniem, a także studenci, uczestnicy studiów podyplomowych, kształcenia specjalistycznego i innych form kształcenia, doktoranci kształcących się w Polsce lub w państwie sąsiadującym oraz osoby prowadzące działalność naukową.

Rzecznik MZ: Liczba nowych zakażeń zależy od przestrzegania restrykcji

Rzecznik wspomniał też o programie Domowej Opieki Medycznej. - Ten program może ocalić ludzkie życie - podkreślił.

Zaapelował, by pacjenci z COVID-19 poniżej 55 lat zgłaszali się do niego poprzez formularz Pulsocare, który znajduje się na stronie MZ. Do programu może też zakwalifikować lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Osoby powyżej 55 lat automatycznie są nim obejmowani.

Andrusiewicz dodał, że w ramach programu zarejestrowano ponad 200 tys. pacjentów, a ok. 1,3 tys. skorzystało już z interwencji pogotowia ratunkowego, po które zadzwonili konsultanci z centrum monitorującego.

- To znaczy, że 1,3 tys. pacjentów zabrano z domu w wyniku pomiaru natleniania organizmu i bieżących danych przekazywanych do centrum tj. temperatura, ciśnienie - stwierdził.

Program Domowej Opieki Medycznej to system zdalnego monitoringu parametrów osób zarażonych COVID-19, których stan zdrowia pozwala na odbycie izolacji w domu. Umożliwia szybkie wykrycie pacjentów, którzy ze względu na pogorszenie stanu zdrowia powinni zostać skierowani na leczenie szpitalne. Pacjenci zgłoszeni do programu otrzymują pulsoksymetry, by na bieżąco monitorować poziom saturacji, czyli nasycenie krwi tętniczej tlenem, a także korzystają z systemu do przekazywania i monitorowania danych w Centrum Kontaktu DOM.

W środę minister zdrowia ogłosi informacje na temat obostrzeń

W poniedziałek na antenie TVP Info minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że myśląc o nowych obostrzeniach w Polsce będzie wzięta pod uwagę także sytuacja poza granicami kraju.

- W Czechach i na Słowacji mamy trudną sytuację. Nasi południowi sąsiedzi zwrócili się nawet do nas o pomoc dla swoich pacjentów, której w miarę naszych możliwości udzielimy - zapowiedział minister zdrowia.

"Pierwszym naturalnym krokiem będzie wprowadzenie ograniczeń w ruchu między naszymi południowymi sąsiadami a Polską. Chcemy, aby osoby, które wjeżdżają do Polski, musiały wykazać się negatywnym testem w kierunku koronawirusa. Jeżeli takiego testu nie mają, to będą musiały odbywać kwarantannę" - powiedział szef MZ.

Poinformował, że konkretne decyzje będą podjęte i ogłoszona publicznie we wtorek, najpóźniej w środę.

Rozlicz pit online już teraz lub pobierz darmowy program


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje