Reklama

Reklama

Rzecznik MZ: W każdym tygodniu będziemy aktualizować bazę powiatów z dodatkowymi obostrzeniami

W każdym tygodniu będziemy aktualizować bazę powiatów z najwyższymi wzrostami przypadków zakażenia koronawirusem, wprowadzać obostrzenia w nowych, gdy zajdzie taka potrzeba i likwidować tam, gdzie ustanie ich zasadność – powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.


Zgodnie z zapowiedziami resortu zdrowia, od soboty w 19 powiatach z największym wzrostem zakażeń koronawirusem wrócą niektóre obostrzenia. Projekt rozporządzenia w tej sprawie zakłada wyodrębnienie dwóch stref: czerwonej i żółtej, w zależności od liczby nowych zachorowań na 10 tys. mieszkańców.

W strefie czerwonej obowiązywać będzie m.in. zakaz organizacji targów i kongresów, działania kin, siłowni i sanatoriów, a także zakaz działalności siłowni i klubów fitness, funkcjonowania parków rozrywki oraz wesołych miasteczek. Liczba osób biorących udział w zgromadzeniach i np. w imprezach rodzinnych nie będzie mogła przekroczyć 50.

Reklama

W strefie żółtej będzie obowiązywał m.in. limit jednej osoby na 4 mkw. w przypadku takich imprez jak: targi, wystawy, kongresy oraz konferencje. Także w siłowniach i w klubach fitness będzie obowiązywał limit osób - jedna na 4 mkw. Liczba osób biorących udział w zgromadzeniach, a także w spotkaniach innego rodzaju, w tym w imprezach rodzinnych, nie będzie mogła przekroczyć 100.

"Najskuteczniejszym sposobem powstrzymania transmisji koronawirusa jest ograniczenie kontaktów w tych sferach naszego życia, gdzie często dochodzi do zakażeń. Oczywistym jest, że nikt nie będzie wstrzymywał działalności firm, gdzie występują ogniska, ale musimy ograniczyć kontakty międzyludzkie tam, skąd wirus do tych firm może dotrzeć i dociera" - powiedział rzecznik MZ.

"Chcemy jak najszybciej zamknąć ogniska"

"Mniejsza liczba kontaktów w miejscach publicznych i na różnego rodzaju uroczystościach oraz obowiązek zasłaniania twarzy po wyjściu z domu to mniejsza możliwość transmisji. Dlatego właśnie wprowadzamy obostrzenia tam, gdzie teraz wirusa jest najwięcej. Chcemy jak najszybciej zamknąć ogniska, a do tego celu pomocnym będzie właśnie ograniczenie kontaktów międzyludzkich w przestrzeniach publicznych" - dodał.

W każdym tygodniu - zapowiedział Andrusiewicz - baza powiatów z najwyższymi wzrostami będzie aktualizowana.

"Będziemy wprowadzać obostrzenia w nowych powiatach i likwidować je w tych gdzie zakażenia spadają. Liczymy oczywiście na pełną współpracę i egzekucję obostrzeń ze strony służb, zarówno policji, straży miejskiej, jak i inspekcji sanitarnej" - dodał.

Gdzie będą strefy - czerwona i żółta?

Strefa czerwona - jak zapisano w projekcie rozporządzenia - obejmie w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz Rudę Śląską i Rybnik, w woj. wielkopolskim - ostrzeszowski, w woj. małopolskim - nowosądecki i Nowy Sącz oraz w woj. łódzkim powiat wieluński. Stefa żółta obejmie w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: cieszyński oraz Jastrzębie-Zdrój i Żory, w woj. podkarpackim - jarosławski, przemyski i Przemyśl, w woj. wielkopolskim - powiat kępiński, w woj. małopolskim - oświęcimski, w woj. świętokrzyskim - pińczowski, a w woj. łódzkim - powiat wieruszowski.

W czwartek odnotowano najwyższą od początku epidemii liczbę nowych przypadków zakażenia koronawirusem - badania laboratoryjne potwierdziły je u kolejnych 726 osób. W sumie w Polsce potwierdzono dotychczas 49 tys. 515 przypadków zakażenia koronawirusem i 1774 zgonów z jego powodu.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama