Reklama

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia: Możliwe jest zmniejszenie liczby gości w restauracjach i na weselach

"Możliwe jest zmniejszenie liczby gości w restauracjach i na weselach oraz rejestrowanie ich przez stacje sanitarno-epidemiologiczne. Oznacza to, że organizator przyjęcia będzie musiał się spodziewać niezapowiedzianej wizyty policji czy stacji sanitarno-epidemiologicznej" - powiedział we wtorek (4 sierpnia) rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

We wtorek (4 sierpnia) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o najwyższej do tej pory liczbie potwierdzonych w ciągu doby przypadków koronawirusa, która wyniosła 680 chorych.

"Na dzisiejszy wynik złożyły się zakażenia w trzech województwach: śląskim, wielkopolskim i małopolskim, gdzie zanotowano ponad 400 zakażeń" - powiedział rzecznik MZ. Zwrócił jednocześnie uwagę, że "połowa kraju to są przypadki w skali od dziesięciu, kilkunastu do 20 przypadków i raczej te województwa nie wychodzą i nie aspirują do wysokich liczb".

Zaznaczył, że "czymś oczywistym jest fakt, że w związku z przemieszczaniem się ludzi będą notowane nowe przypadki zakażeń w nowych miejscach w skali całego kraju".

Reklama

"Dotyczy to nie tylko Śląska"

W związku z rosnącą tendencją potwierdzanych dziennie przypadków rzecznik MZ został zapytany, czy możliwy jest powrót do obostrzeń.

Andrusiewicz zapowiedział, że jeśli zostaną pewne obostrzenia wprowadzone, to nie dla całych województw, ale jedynie dla poszczególnych powiatów, w których będą duże ogniska zakażeń.

"Skala wzrostów, która mogłaby nas niepokoić, to są 23-24 powiaty. Tutaj podliczamy dane z ostatnich 14 dni i obserwujemy, jaka była w tym czasie skala wzrostów i na tej postawie będą planowane pewne obostrzenia, pewne wyłączenia w poszczególnych powiatach. Dotyczy to nie tylko Śląska" - poinformował rzecznik MZ.

Niespodziewane wizyty policji podczas wesel

Andrusiewicz zaznaczył, że "możliwe jest zmniejszenie liczby gości w restauracjach, osób odwiedzających sklepy, możliwe są mniejsze wesela i będą one rejestrowane przez stacje sanitarno-epidemiologiczne, co oznacza, że taki organizator będzie musiał się spodziewać niezapowiedzianej wizyty policji czy stacji sanitarno-epidemiologicznej".

Podkreślił, że kontrole - co do zasady przestrzegania przepisów prawa - powinny być wszędzie. "Tak, jak teraz nasilamy kontrole w placówka sklepowych, i tutaj policja wraz ze służbami sanitarno-epidemiologicznymi będzie takie patrole odbywała" - powiedział.

Andrusiewicz zapowiedział, że na weselach, również tych nierejestrowanych, mogą się także pojawić kontrole. "W przypadku wesel rejestrowanych organizatorzy muszą zdawać sobie sprawę, że ryzyko pojawienia się kontroli na takim przyjęciu jest spore" - oświadczył rzecznik MZ.

Nowe przepisy dotyczące sklepów?

Andrusiewicz pytany o nowe narzędzia dla właścicieli sklepów czy osób obsługujących klientów, pozwalające egzekwować od nich przestrzegania zaleceń sanitarnych, powiedział, że "potrzebna jest zmiana prawa".

"Potrzeba wprowadzenia przepisów do ustawy, które dadzą narzędzie sklepikarzom do egzekwowania przepisów prawa. Musimy jednak poczekać, aż będzie posiedzenie Sejmu i Senatu. My ze swojej strony deklarujemy jak najszybsze przygotowanie takich zapisów, które mogłyby wejść w życie" - oświadczył. 

Zwrócił uwagę, że "w ślad za takim przepisem pójdzie przepis o większych karach dla podmiotów gospodarczych".

Ładowanie...

Koronawirus w Polsce

Zakażenia i zgony. Dane dzienne

66
1
91
149
7
20
95
2
30
54
1
36
61
3
242
4
42
1
29
24
79
13
59
101
2
PAP

Reklama

Reklama

Reklama