Reklama

Reklama

​Rzecznik KEP: Parafie informują, ile osób może uczestniczyć w mszach

Po dokonaniu odpowiednich wyliczeń parafie informują wiernych, ile osób może przebywać w kościołach i kaplicach zgodnie z nowymi zasadami. W ich świetle, w miejscach kultu religijnego może się znajdować jedna osoba na 15 mkw. - poinformował ks. Paweł Rytel-Andrianik.

W informacji przekazanej w poniedziałek rzecznik podkreślił, że Kościół w Polsce od początku epidemii, w trosce o zdrowie i życie całego społeczeństwa, dostosowuje się do ograniczeń sanitarnych.

"Wytyczne w tych kwestiach przekazywał przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, głos zabierało Prezydium KEP, biskupi diecezjalni wydawali dekrety" - przypomniał ks. Rytel-Andrianik.

Nadal obowiązują dyspensy

"Bardzo dziękujemy księżom i wiernym za wykazanie się odpowiedzialnością za innych i dobro wspólne poprzez przestrzeganie rygorów sanitarnych dotyczących liczby uczestników mszy św. i nabożeństw, zachowania odległości 2 metrów między osobami w kościołach oraz obowiązkowego zakrywania ust i nosa, na przykład poprzez maseczki, także w świątyniach. Prosimy, aby nadal stosować się do zaleceń służb sanitarnych" - dodał.

Reklama

Ks. Rytel-Andrianik przypomniał, że w diecezjach nadal obowiązują dyspensy od uczestnictwa w niedzielnych mszach świętych. Zaznaczył jednak, że obecne przepisy państwowe stwarzają możliwość, aby w kościołach mogło się modlić, korzystać ze spowiedzi i komunii świętej więcej osób niż w ubiegłych tygodniach.

"Musimy pamiętać, że tak jak powiedział ostatnio papież Franciszek, nie można przenieść Kościoła i sakramentów tylko do wirtualnego świata" - podkreślił rzecznik episkopatu. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy