Reklama

Reklama

Rząd otworzy hotele? Dziś zmiany w obostrzeniach

W piątek odbędzie się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tuż po nim rządzący mają przedstawić perspektywę na kolejne dwa tygodnie dotyczącą kwestii obostrzeń. Wicepremier Jarosław Gowin przyznał, że od 14 lutego w ścisłym reżimie sanitarnym mogłyby zacząć działać hotele.

- Właśnie dlatego, że patrzymy z ogromnym niepokojem na kwestię zgonów, dlatego zdając sobie sprawę z tego, że sytuacja jest trudna, musimy z ostrożnością podchodzić do zmian w katalogu różnych obostrzeń - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas czwartkowej wizyty w Kielcach.

Poinformował jednocześnie, że rząd w piątek przekaże perspektywę na kolejne dwa tygodnie i szczegóły zostaną przedstawione tego dnia.

- Ale cały czas właśnie w związku z liczbą zgonów, sytuacją wokół Polski, szalejącą epidemią, również wokół Polski, musimy być wytrwali, musimy wytrzymać do czasu, kiedy szczepionka zacznie działać na odporność zbiorową - zaznaczył.

Reklama

Co z otwarciem hoteli? 

Z kolei rzecznik rządu Piotr Müller w rozmowie z portalem rp.pl zapowiadał, że jeśli nic się nie zmieni, to decyzja dotycząca obostrzeń będzie komunikowana po piątkowym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, który rozpocznie się o godz. 10.

Polsat News informował, że jedną z decyzji może być otwarcie hoteli. Müller zastrzegł jednak, że w tej sprawie nie ma jednomyślności ani w Radzie Medycznej, ani wśród członków RZZK.

W podobnym tonie wypowiadał się w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk, który w Programie Pierwszym Polskiego Radia zwrócił uwagę, że choć sytuacja związana z epidemią koronawirusa w Polsce jest coraz lepsza, liczba zachorowań na COVID-19 maleje, to jednak pandemia wciąż utrzymuje się w całej Europie. - Mamy też ten wymiar społeczny i gospodarczy, które są szalenie istotne. Natomiast tutaj wszystkie racje trzeba wyważyć i dopiero później podjąć decyzję - podkreślił.

Czytaj także: Luzowanie obostrzeń. Możliwe otwarcie kin

Gowin: Możliwe inne poluzowania 

Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin przyznał, że "od 14 lutego w ścisłym reżimie sanitarnym mogłyby zacząć działać hotele". - Analizujemy też sytuację związaną z innymi branżami. Niewykluczone, że MRPiT będzie rekomendować też w najbliższym czasie Radzie Ministrów inne poluzowania - wskazał.

Zgodnie ze zmienionym rozporządzeniem w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z epidemią koronawirusa, od 1 lutego w galeriach handlowych mogą być otwarte wszystkie sklepy przy zachowaniu wytycznych sanitarnych. W placówkach handlowych nadal obowiązują limity: jedna osoba na 10 m kw. w sklepach do 100 m kw. lub jedna osoba na 15 m kw. w sklepach powyżej 100 m kw. Obowiązuje też wymóg noszenia maseczek. Sklepy mają obowiązek udostępnić też klientom rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji rąk.

W centrach handlowych wciąż nie działają place zabaw i siłownie, a restauracje i kawiarnie mogą wydawać jedzenie tylko na wynos i na dowóz.

Do 14 lutego zawieszona jest wciąż działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness. Ograniczona pozostaje działalność hotelarska.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje