Reklama

Reklama

Rozpoczęły się szczepienia służb mundurowych. Pierwszy Jarosław Szymczyk

Komendant główny policji Jarosław Szymczyk został pierwszym zaszczepionym funkcjonariuszem w Polsce. Otrzymał preparat firmy AstraZeneca.

W środę w szpitalu tymczasowym na PGE Narodowym zainaugurowane zostały szczepienia służb mundurowych. Funkcjonariusze są szczepieni preparatem firmy AstraZeneca.

W inauguracji wzięli udział komendanci służb podległych MSWiA - policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa - lub ich zastępcy, a także zastępca dyrektora generalnego Służby Więziennej.

- Najpierw dawki otrzymają komendanci i zastępca dyrektora, a potem ruszą szczepienia pozostałych funkcjonariuszy - powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży. 

Reklama

Zwrócił uwagę, że przedstawiciele służb mundurowych "od roku są na pierwszej linii trudnej walki pandemią koronawirusa". - Policja kontroluje obowiązek przestrzegania kwarantanny, patroluje ulice, sprawdzając, czy realizowany jest obowiązek zakrywania ust i nosa. Straż Graniczna kontroluje obecnie granicę południową pod kątem sprawdzania, czy osoby ją przekraczającą posiadają zaświadczenie o zaszczepieniu lub negatywny test na koronawirusa. Straż pożarna pomaga obywatelom dotrzeć do punktów szczepień. To tylko wybrane z tych działań, które funkcjonariusze wypełniają w tej bardzo trudnej walce, wykazując się ogromnym poświęceniem. Niejednokrotnie ponosząc ofiary - powiedział wiceszef MSWiA.

20 proc. policjantów zachorowało na COVID-19

Z danych przedstawionych przez Błażeja Pobożego wynika, że 20 tysięcy funkcjonariuszy policji, czyli 1/5 ogółu, zachorowało na COVID-19. Rejestracja na szczepienie wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, którzy w Narodowym Programie Szczepień należą do grupy 1c, ruszyła na początku marca. Wstępnie harmonogram zakładał, że ich szczepienia rozpoczną się 22 lub 29 marca.

- Bardzo się cieszę, że możemy rozpocząć proces szczepień tydzień przed terminem, z użyciem bezpiecznej i dobrej szczepionki, jaką jest szczepionka AstraZeneca. Cieszę się, że możemy zrobić to tu, w Szpitalu Narodowym - powiedział wiceszef MSWiA.

Poboży dodał, że proces szczepień funkcjonariuszy będzie się odbywał w szpitalach węzłowych oraz w 133 placówkach służby zdrowia.

Ładowanie...

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy