Reklama

Reklama

Roszczenia resortu zdrowia wobec spółki E&K. ​Komornik zajął 418 respiratorów

Komornik zajął 418 respiratorów na lotnisku Chopina na rzecz roszczeń Ministerstwa Zdrowia za niedostarczone przez spółkę E&K na początku pandemii respiratory - ustaliła Polska Agencja Prasowa na podstawie źródeł związanych ze sprawą. Według nieoficjalnych informacji wartość urządzeń to co najmniej 25 tys. euro za sztukę. Każda sprzedaż sprzętu przez właścicieli wymaga zgody Ministerstwa Zdrowia i przekazania jej środków z transakcji.

Kilkanaście dni temu Sąd Okręgowy w Warszawie na wniosek MZ o zabezpieczenie pozostałych zobowiązań spółki E&K nałożył na właścicieli zatrzymanego na granicy celnej na Okęciu majątku do wpłaty do MZ odpowiedniej, ustalonej przez sąd kwoty za każde z urządzeń, które zostanie sprzedane. Jedną z opcji jest teraz spieniężenie sprzętu przez właścicieli, co zaspokoiłoby roszczenia resortu.

Reklama

Według nieoficjalnych informacji wartość urządzeń to co najmniej 25 tys. euro za sztukę. Takie zabezpieczenie komornicze i sądowe pozwoli pokryć całą pozostałą do uregulowania kwotę zobowiązań firmy E&K wobec resortu zdrowia - wynika z ustaleń PAP. 

Pozostające do uregulowania środki E&K to około 25 mln zł. W czwartek rzecznik prasowy ministra zdrowia Wojciech Andrusiewicz potwierdził, że 16 lutego komornik wykonał na Okęciu czynności na rzecz resortu zdrowia.

Ocenił, że to kolejny krok w skutecznym zabezpieczeniu roszczeń należnych ze strony E&K.

Umowa na dostawę respiratorów

Firma E&K, należąca według mediów do handlarza bronią, w 2020 roku podpisała z MZ umowę na dostawę respiratorów, jednak nie wywiązała się w całości kontraktu - dostarczyła 200 sztuk respiratorów. W związku z niedotrzymaniem terminu dostaw sprzętu, który miał trafić do MZ w kwietniu i w maju, resort odstąpił od umowy i otrzymał zwrot przedpłaconych pieniędzy w kwocie ponad 14 mln euro.

Na firmę nałożono też kary umowne w wysokości 10 proc. wartości niezrealizowanego zamówienia, a za opóźnienie w dostawie w wysokości 0,2 proc. wartości dostawy za każdy dzień zwłoki. MZ udało się wcześniej zabezpieczyć około 26 mln zł zobowiązań spółki.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje