Reklama

Reklama

Rodzice musieli zwrócić się do sądu, by zaszczepić 18-letnią córkę

Rodzice 18-letniej Oli z Gliwic musieli zwrócić się do sądu, by ich córka mogła zostać zaszczepiona przeciw COVID-19. Problemem okazała się trudność dziewczyny z komunikowaniem się z otoczeniem spowodowana niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

28 kwietnia Ola skończyła 18 lat, dzięki czemu objął ją Narodowy Program Szczepień. Barierą okazała się jednak kwestia zgody na szczepienie, której ze względu na trudności w komunikacji z otoczeniem dziewczyna nie mogła świadomie udzielić.

Nie mogli jej też udzielić wobec pełnoletniej, a nie ubezwłasnowolnionej córki jej rodzice. Zwrócili się więc do sądu, który - w oparciu o opinię lekarza prowadzącego i lekarza psychiatry - ustanowił matkę kuratorką córki w tej sprawie.

Wakacyjny wyjazd z córką

W czwartek Ola z rodzicami przyjechała do punktu szczepień, zorganizowanym na lodowisku przez Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach. Obawiano się reakcji Oli na dużą halę, pełną obcych ludzi, tym bardziej, że dziewczyna boi się szpitali i personelu w białych kitlach. Po dopełnieniu formalności szczepionkę podał nastolatce w samochodzie, w asyście rodziców, doświadczony ratownik medyczny i pielęgniarz Rafał Kucza. Procedura przebiegła bez zakłóceń.

Reklama

- Ola przyjęła to spokojnie, choć miała trudny dzień w szkole. Mile mnie to zaskoczyło. Bardzo się cieszę. Pracownicy szpitala podeszli do zadania bardzo profesjonalnie. Mam nadzieję, że podanie drugiej dawki też przebiegnie tak dobrze - powiedziała mama Oli pani Małgorzata.

- Droga sądowa nie była łatwa do przejścia. Szkoda, że rodzice niepełnosprawnych osób muszą ją przechodzić - dodała.

Rodzice Oli - sami już zaszczepieni - mają teraz nadzieję na wakacyjny wyjazd z córkami.


Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy