Reklama

Reklama

RMF: Wybory w czasach epidemii

W nadzwyczajnych okolicznościach odbywają się dziś wybory uzupełniające i przedterminowe w kilku polskich gminach. Nadzwyczajne okoliczności związane są ze środkami ostrożności, które musiały zostać podjęte w związku z trwającym stanem epidemii w kraju. W lokalach mają być jednorazowe długopisy, komisja siądzie w maseczkach i rękawiczkach, każdy wyborca zdezynfekuje ręce.

Wybory zarządzono w trzech gminach woj. łódzkiego. W jednej przedterminowe - głosowanie na wójta Wierzchlasu w powiecie wieluńskim. Tam jest 5,5 tys. uprawnionych do głosowania. Na miejsce poprzedniego zarządcy gminy zgłosił się tylko jeden kandydat - wybory przybiorą więc formę plebiscytu.

W dwóch pozostałych gminach odbędą się wybory uzupełniające - głosowanie na radnego w gminie Pątnów w powiecie wieluńskim i na dwóch radnych w gminie Strzelce Wielkie w powiecie pajęczańskim. "W przypadku wyborów uzupełniających frekwencja jest zwykle niewielka. Do wyborów w Pątnowie uprawnionych jest 298 osób. Nie spodziewamy się (...) jakiś zgromadzeń wyborców w jednym miejscu" - informuje dyrektor delegatury KBW w Sieradzu Tadeusz Brzozowski .

Reklama

Przedterminowe wybory rozpisano również w woj. podkarpackim  w gminie Jarosław po śmierci wieloletniego wójta Romana Kałamarza. Tam aż 10 tys. osób jest uprawnionych do głosowania.

Wybory uzupełniające mają się odbyć również do Rady Miejskiej w Białej Piskiej (woj. warmińsko-mazurskie) w okręgu wyborczym nr 15, gdzie wyborcy wybierają spośród 3 kandydatów 1 radnego. "Nie mam informacji o jakichkolwiek kłopotach" - poinformował w sobotę dyrektor olsztyńskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Piotr Sarnacki. Jak wyjaśnił, jeszcze w piątek sekretarz gminy deklarowała, że zakupi dodatkowe jednorazowe rękawiczki i długopisy. Uprawnionych do głosowania jest 886 osób.

Środki ostrożności w związku z koronawirusem

W związku ze stanem epidemii w Polsce przy organizowaniu głosowania musiały zostać podjęte szczególne środki ostrożności.

W lokalach wyborczych dostępne będą jednorazowe długopisy. Każdy z wyborców przed głosowaniem będzie dezynfekował ręce, a członkowie komisji będą z maseczkach.

Sara BounaouiPaweł Balinowski

Czytaj więcej na stronie RMF24

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje