Reklama

Reklama

RMF: Personel opuścił dom opieki, w którym są zakażeni. Do pracy przyszła jedna pielęgniarka

Siedem skierowań dla personelu medycznego do niepublicznego domu opieki w Warszawie przy ul. Bobrowieckiej i tylko jeden pozytywny odzew – dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada. Pielęgniarka zgłosiła się do tego ośrodka, w którym część pacjentów jest zakażona koronawirusem. Placówka na razie musi sobie radzić z jedną pielęgniarką. W ośrodku poza nią są tylko opiekunowie, bo personel medyczny go opuścił.

Cały personel placówki poddano już testom na koronawirusa. Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł ma wydać dziś kolejne skierowania do pracy dla czterech osób. Nie wiadomo jeszcze, czy będą skuteczne.

Mąż jedynej pielęgniarki, która obecnie pracuje w ośrodku przy ul. Bobrowieckiej, Jacek Pieśniewski, opowiedział w rozmowie z Onetem o dramatycznej sytuacji w placówce. Jak przyznał, jego żona "zajmuje się ponad 50 starszymi osobami, obłożnie chorymi, które przeważnie nie mogą nawet wstać z łóżka". 

Konstanty Radziwiłł wydał już 100 decyzji o skierowaniu personelu medycznego do różnych podmiotów leczniczych w województwie mazowieckim. Dotychczas do pracy zgłosiło się 15 osób. 

Reklama

Wojewoda nałożył już pierwsze kary na osoby, które uchyliły się od nałożonych na nie obowiązków. To decyzje o grzywnach po pięć tys. zł.

Wojewoda mazowiecki w specjalnym apelu do lekarzy oraz pielęgniarek i położnych podziękował za trwanie przy pacjentach mimo trudnej sytuacji oraz jednocześnie zaapelował o zgłaszanie się chętnych osób, by kierować je do placówek, w których są braki kadrowe.  

"Znaleźliśmy się wszyscy w sytuacji, której nie sposób było przewidzieć. Dlatego tak ważna jest gotowość do podejmowania niezbędnych a niestandardowych działań. W związku z epidemią w wielu placówkach opieki zdrowotnej i pomocy społecznej występują nagłe niedobory kadry lekarskiej. Niejednokrotnie, w związku z czasową niezdolnością do pracy spowodowaną chorobami, izolacją lub kwarantanną Lekarzy, dochodzi do krytycznych sytuacji w zakresie opieki nad pacjentami. W tej sytuacji proszę Państwa o zgłaszanie swojej gotowości do podjęcia pracy w takich jednostkach do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego" - napisał Radziwiłł.

Krzysztof Zasada

Opracowanie: Maciej Nycz 

Więcej na RMF24.pl

Reklama

Reklama

Reklama