Reklama

Reklama

Rehabilitacja pocovidowa. Briefing prasowy Adama Niedzielskiego

- Priorytetem w najbliższym czasie będzie odbudowa zdrowia Polaków. Odbudowa zdrowia po pandemii to nie jest tylko kwestia wychodzenia z COVID-19, to problem znacznie szerszy, bo niestety pandemia spowodowała również pewne zaniedbanie zdrowia publicznego - powiedział w trakcie briefingu prasowego w Nałęczowie minister zdrowia Adam Niedzielski, zapowiadają rehabilitację pocovidową.

- Odbudowa zdrowia Polaków będzie priorytetem w najbliższym czasie. Najważniejszym zadaniem jest powrót do normalnego leczenia, do zajmowania się zdrowiem tak jak przed pandemią - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że "musimy mieć specjalne narzędzia do walki o powrót do pełnej sprawności po przejściu COVID-19".

Odbudowa zdrowia Polaków

Szef resortu zdrowia mówił na konferencji prasowej w Nałęczowie, że "spotkanie inicjuje projekt ważny dla zdrowia wszystkich Polaków, którzy przechorowali COVID-19 - rehabilitację postcovidową". - Trzecia fala pandemii słabnie. Apogeum liczby zachorowań, hospitalizacji czy zgonów mamy już za sobą - stwierdził szef MZ. Dodał, że oznacza to konieczność jak najszybszego, wręcz natychmiastowego zajęcia się innymi priorytetami.

Reklama

- Priorytetem w najbliższym czasie będzie odbudowa zdrowia Polaków. Odbudowa zdrowia po pandemii to nie jest tylko kwestia wychodzenia z COVID-19, to problem znacznie szerszy, bo niestety pandemia spowodowała również pewne zaniedbanie zdrowia publicznego - przyznał Niedzielski.

Wyjaśniał, że zaniedbanie to wiąże się m.in. z ograniczoną dostępnością do systemu opieki, którego duża część była zaangażowana w walkę z pandemią COVID-19.

- Najważniejszym zadaniem na najbliższy miesiąc, dwa, trzy miesiące jest powrót do normalnego leczenia, do zajmowania się zdrowiem tak, jak zajmowaliśmy się nim w czasie przedpandemicznym - stwierdził minister.

Wracają zabiegi planowe

- Kolejny tydzień będzie bardzo ważny, bo (...) od tego tygodnia pomajowego, czyli od 4 maja znosimy czy wycofujemy tę rekomendację ograniczenia zabiegów planowych - powiedział minister.

Dodał, że była to "smutna konieczność" związana z tym, że wszystkie siły musiały być skierowane na walkę z COVID-19 w trzeciej fali.

- Teraz, kiedy fala odpuszcza, chcemy przerzucić środki i siły na leczenie w innych zakresach - dodał.

Aby zapewnić dodatkowe łóżka szpitalne dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia do szpitala, NFZ 8 marca tego roku zaleciło ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo.

Jak wyjaśniło NFZ, ograniczenie nie powinno dotyczyć planowej diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych. Dodatkowo - jak wskazał fundusz - przy ograniczeniu lub zawieszeniu udzielania świadczeń należało wziąć pod uwagę przyjęty plan leczenia oraz wysokie prawdopodobieństwo pobytu pacjenta po zabiegu w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii.

Zalecenie dotyczyło przede wszystkim planowanych pobytów w szpitalach w celu przeprowadzenia diagnostyki, zabiegów diagnostycznych, leczniczych i operacyjnych, w szczególności endoprotezoplastyki dużych stawów, dużych zabiegów korekcyjnych kręgosłupa, zabiegów naczyniowych na aorcie brzusznej i piersiowej, pomostowania naczyń wieńcowych, jak również dużych zabiegów torakochirurgicznych, zabiegów wewnątrzczaszkowych, nefrektomii, histerektomii, ale z powodów innych niż onkologiczne.

Rehabilitacja postcovidowa szeroko dostępna

Szef MZ Adam Niedzielski powiedział, że przygotowano nowe rozwiązanie w postaci rehabilitacji postcovidowej, która ma być powszechnie dostępna.

- To jest główne założenie, które przyświecało przy konstruowaniu tego rozwiązania - podkreślił.

Zapewnił, że do wzięcia udziału w programie wystarczy skierowanie dowolnego lekarza, również POZ. - Rok czasu od przechorowania, skierowanie i telefon bezpośrednio do ośrodka - wyjaśnił

Dodał, że wyspecjalizowana jednostka w Głuchołazach przygotowała kompleksowy program rehabilitacji.

- Ale jednym z wniosków i w związku z zainteresowaniem, jakim się cieszył ten ośrodek w Głuchołazach było to, że właśnie ta rehabilitacja postcovidowa musi być szeroko dostępna. Przygotowaliśmy takie rozwiązanie, że ta rehabilitacja będzie możliwa do świadczenia właśnie w uzdrowiskach, ale również też w warunkach ambulatoryjnych i domowych - mówił.

Dodał, że w kwestii wykorzystania uzdrowisk gotowe są już rozwiązania. Plan rehabilitacyjny został opracowany wspólnie z Krajową Izbą Fizjoterapeutów. Jego celem ma być powrót do zdrowia. Niedzielski zaznaczył, że najczęstszym skutkiem covidu jest utrata wydolności oddechowej.

- Wszystkie chętnie uzdrowiska, które spełniają warunki, które nie są żądnymi wygórowanymi warunkami, bo mówimy tutaj o pewnej minimalnej obsadzie personelu - będą po zgłoszeniu do NFZ i wpisie na odpowiedni wykaz mogły świadczyć taki program - zapowiedział.

Minister zdrowia mówił także o tym, kiedy możemy spodziewać się luzowania obostrzeń i znoszenia jakich obostrzeń możemy się spodziewać.

- Przygotowujemy w tej chwili bardzo szczegółowy harmonogram luzowania obostrzeń na miesiąc maj. Ten harmonogram zostanie zaprezentowany najprawdopodobniej w środę, być może w czwartek, ale najprawdopodobniej w środę - powiedział. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL