Reklama

Reklama

Regionalizacja obostrzeń? Minister zdrowia: To wręcz pewne

Jak podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski, regionalizacja obostrzeń w kolejnych tygodniach jest wręcz pewna. - Sytuacja epidemiczna różni się w poszczególnych województwach - mówił. Szef resortu zdrowia zapowiedział też wzmożone kontrole w czasie majówki.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w środę, że rząd podjął decyzję o przedłużeniu obowiązywania restrykcji do 25 kwietnia. Dodał, że wyjątki od tej zasady dotyczyć będą przedszkoli, żłobków i sportu na świeżym powietrzu.

Adam Niedzielski: Regionalizacja jest wręcz pewna

Szef resortu zdrowia pytany był podczas środowej konferencji prasowej m.in. o to, czy możliwe jest, że za tydzień regionalnie część obostrzeń może zostać zdjęta.

Reklama

- Jeśli chodzi o kwestię regionalizacji obostrzeń, to na tę chwilę obostrzenia przede wszystkim przedłużyliśmy z jednym małym wyjątkiem, w zasadzie dwoma wyjątkami - jednym dotyczącym przedszkoli i żłobków, a drugim sportu na otwartym powietrzu - powiedział Niedzielski.

- Jeżeli będziemy myśleli o kolejnych luzowaniach, to tu rzeczywiście regionalizacja, można powiedzieć, jest wręcz pewna - zaznaczył.

Kolejne kroki luzowania będą związane z edukacją

Minister podkreślił, że zupełnie inaczej sytuacja epidemiczna wygląda w województwach na ścianie wschodniej i północnej, a zupełnie inaczej - w południowo-zachodniej Polsce.

- Te regiony w tej chwili najbardziej dotknięte to: Śląsk, Małopolska, Dolny Śląsk, również województwo wielkopolskie, czyli - jak powiedziałem - ten zachodnio-południowy pas kraju - tłumaczył Niedzielski. Jak dodał, "na drugim biegunie" jest sytuacja w woj. warmińsko-mazurskim, podlaskim czy lubelskim.

- Przyjęliśmy sobie takie kryterium, ono na razie ma charakter roboczy, że jeżeli ta liczba zakażeń w województwach spadnie poniżej 30 na 100 tysięcy, to wtedy będziemy myśleli o kolejnych krokach, które oczywiście w pierwszej kolejności będą związane z edukacją - powiedział.

Dodatkowe kontrole podczas majówki

Niedzielski był też pytany, czy podczas weekendu majowego planowane są dodatkowe kontrole sprawdzające stan przestrzegania obostrzeń. 

- Absolutnie tak. Jeżeli chodzi o kwestie kontroli, na pewno majówka będzie tym okresem wytężonych kontroli prowadzonych zarówno przez policję, jak i inspektorów sanitarnych - zapowiedział.

Rozlicz pit online już teraz lub pobierz darmowy program

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje