Reklama

Reklama

Rabkoland zwolnił kilkadziesiąt osób. Proszą o interwencję

Park rozrywki Rabkoland w Rabce Zdroju (Małopolskie) zwolnił w czwartek kilkadziesiąt osób, ponieważ od piątku będzie tymczasowo nieczynny. Park musi wstrzymać działalność w związku z ogłoszeniem strefy czerwonej w powiecie nowotarskim.

W czwartek późnym wieczorem władze Rabkolandu przysłały mediom komunikat, w którym proszą władze o interwencję w związku z rządowymi regulacjami dotyczącymi obostrzeń w strefie czerwonej. Ich zdaniem, ale i - jak podali - innych przedsiębiorców z branży, zakaz działalności wesołych miasteczek i parków rozrywki w tych strefach jest "niesprawiedliwy", narusza zasadę proporcjonalności i konstytucyjnej równości.

Reklama

Zakaz - zdaniem władz Rabkolandu - narusza zasadę proporcjonalności, ponieważ jest nadmierny dla przedsiębiorców prowadzących wesołe miasteczka i parki rozrywki. Narusza konstytucyjną zasadę równości, ponieważ nie nakazuje całkowitego zaprzestania działalności innym podmiotom, np. kinom, klubom fitness, basenom.

W strefach czerwonych parki rozrywki i wesołe miasteczka muszą być zamknięte, twierdzą władze. Powiat nowotarski, na terenie którego leży Rabkoland, został zaliczony do strefy czerwonej i to oznacza, że od piątku będzie nieczynny do odwołania.

Władze parku zdziwione 

"Zwolniliśmy dzisiaj kilkadziesiąt osób" - powiedział właściciel parku Piotr Wiecha. Zaznaczył też, że na terenie Rabkolandu nie odnotowano ani jednego przypadku COVID-19.

"Najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo i zdrowie naszych klientów. Jednak dziwi nas fakt, że czerwona strefa oznacza, że zamknięte zostają tylko parki rozrywki. Baseny, siłownie, kina wszystkie z dużymi limitami mogą pracować" - podkreślił właściciel.

Jego zdaniem paradoksem jest mówienie o tym, że najbezpieczniej jest na otwartych przestrzeniach - a takimi, jak wskazał, są parki rozrywki - i jednoczesne wydawanie nakazu zamykania tych przestrzeni w strefie czerwonej.

Współwłaścicielka parku Wanda Wiecha zaznaczyła, że parki stosują się do wytycznych sanepidu oraz Ministerstwa Rozwoju (z czerwca 2020). Jak podkreśliła, wprowadzenie obostrzeń "stanowiło dla podmiotów z branży rozrywkowej niebagatelne koszty, a teraz zamknięcie działalności , w czasie gdy sezon jest bardzo krótki, może przynieść ogromne straty i koszty".

Strefa czerwona. Szczegóły

Zgodnie z informacjami przekazanymi w czwartek przez Ministerstwo Zdrowia, strefy czerwone w woj. małopolskim obowiązują w powiecie nowotarskim, nowosądeckim, mieście Nowy Sącz; w woj. łódzkim - w powiecie wieluńskim; w woj. śląskim - w Rybniku i powiecie rybnickim; w woj. mazowieckim - w powiecie lipskim.

Do powiatów objętych strefą żółtą został zaliczony powiat tatrzański.

W powiecie nowotarskim i mieście Nowym Targu chorych jest 318 osób. Ostatniej doby przybyło tam 26 nowych przypadków. Od początku epidemii odnotowano 365 przypadków zakażeń, z czego 44 osoby wyzdrowiały, a trzy zmarły. Na kwarantannie pozostaje 673 mieszkańców.

Maleje liczba zakażeń na Sądecczyźnie, która była głównym ogniskiem zakażeń. W czwartek zachorowało tam (miasto i powiat) 15 osób. Najwięcej nowych zakażeń sanepid odnotował w Krakowie - 41 i w powiecie krakowskim - 10.


Koronawirus w Polsce

413
29
646
50
1531
71
469
27
844
41
358
12
1755
61
353
16
889
41
1780
75
1354
27
356
26
1058
49
1226
25
939
26
793
44

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje