Reklama

Reklama

Rabkoland zwolnił kilkadziesiąt osób. Proszą o interwencję

Park rozrywki Rabkoland w Rabce Zdroju (Małopolskie) zwolnił w czwartek kilkadziesiąt osób, ponieważ od piątku będzie tymczasowo nieczynny. Park musi wstrzymać działalność w związku z ogłoszeniem strefy czerwonej w powiecie nowotarskim.

W czwartek późnym wieczorem władze Rabkolandu przysłały mediom komunikat, w którym proszą władze o interwencję w związku z rządowymi regulacjami dotyczącymi obostrzeń w strefie czerwonej. Ich zdaniem, ale i - jak podali - innych przedsiębiorców z branży, zakaz działalności wesołych miasteczek i parków rozrywki w tych strefach jest "niesprawiedliwy", narusza zasadę proporcjonalności i konstytucyjnej równości.

Zakaz - zdaniem władz Rabkolandu - narusza zasadę proporcjonalności, ponieważ jest nadmierny dla przedsiębiorców prowadzących wesołe miasteczka i parki rozrywki. Narusza konstytucyjną zasadę równości, ponieważ nie nakazuje całkowitego zaprzestania działalności innym podmiotom, np. kinom, klubom fitness, basenom.

Reklama

W strefach czerwonych parki rozrywki i wesołe miasteczka muszą być zamknięte, twierdzą władze. Powiat nowotarski, na terenie którego leży Rabkoland, został zaliczony do strefy czerwonej i to oznacza, że od piątku będzie nieczynny do odwołania.

Władze parku zdziwione 

"Zwolniliśmy dzisiaj kilkadziesiąt osób" - powiedział właściciel parku Piotr Wiecha. Zaznaczył też, że na terenie Rabkolandu nie odnotowano ani jednego przypadku COVID-19.

"Najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo i zdrowie naszych klientów. Jednak dziwi nas fakt, że czerwona strefa oznacza, że zamknięte zostają tylko parki rozrywki. Baseny, siłownie, kina wszystkie z dużymi limitami mogą pracować" - podkreślił właściciel.

Jego zdaniem paradoksem jest mówienie o tym, że najbezpieczniej jest na otwartych przestrzeniach - a takimi, jak wskazał, są parki rozrywki - i jednoczesne wydawanie nakazu zamykania tych przestrzeni w strefie czerwonej.

Współwłaścicielka parku Wanda Wiecha zaznaczyła, że parki stosują się do wytycznych sanepidu oraz Ministerstwa Rozwoju (z czerwca 2020). Jak podkreśliła, wprowadzenie obostrzeń "stanowiło dla podmiotów z branży rozrywkowej niebagatelne koszty, a teraz zamknięcie działalności , w czasie gdy sezon jest bardzo krótki, może przynieść ogromne straty i koszty".

Strefa czerwona. Szczegóły

Zgodnie z informacjami przekazanymi w czwartek przez Ministerstwo Zdrowia, strefy czerwone w woj. małopolskim obowiązują w powiecie nowotarskim, nowosądeckim, mieście Nowy Sącz; w woj. łódzkim - w powiecie wieluńskim; w woj. śląskim - w Rybniku i powiecie rybnickim; w woj. mazowieckim - w powiecie lipskim.

Do powiatów objętych strefą żółtą został zaliczony powiat tatrzański.

W powiecie nowotarskim i mieście Nowym Targu chorych jest 318 osób. Ostatniej doby przybyło tam 26 nowych przypadków. Od początku epidemii odnotowano 365 przypadków zakażeń, z czego 44 osoby wyzdrowiały, a trzy zmarły. Na kwarantannie pozostaje 673 mieszkańców.

Maleje liczba zakażeń na Sądecczyźnie, która była głównym ogniskiem zakażeń. W czwartek zachorowało tam (miasto i powiat) 15 osób. Najwięcej nowych zakażeń sanepid odnotował w Krakowie - 41 i w powiecie krakowskim - 10.


Koronawirus w Polsce

Zakażenia i zgony. Dane dzienne

9
1
27
11
3
7
1
1
7
2
9
29
10
11
2
1
9
7
12
1

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje