Reklama

Reklama

Przypadki zakażeń Omikronem. "Wariant wywoła piątą falę w Polsce"

- Przed nami coraz wyraźniej rysuje się piąta fala koronawirusa, która będzie wywołana przez nowy wariant Omikron, który w tej chwili już praktycznie w całej Europie Zachodniej powoduje bardzo dużą liczbę nowych przypadków zachorowań - powiedział w TVP1 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Przekazał, że ​w Polsce potwierdzono 25 przypadków zakażenia tym wariantem.

Wiceminister zdrowia poinformował, że w Polsce potwierdzono 25 przypadków zakażenia tym wariantem. - Te dodatkowe przypadki wariantów Omikronu są potwierdzone z województwa pomorskiego i mazowieckiego - zaznaczył.

- Może się wydawać, że to niedużo, ale jeżeli bierzemy pod uwagę zakaźność tego wirusa, będzie to niestety kolejny problem, jeśli chodzi o wzrost zakażeń w naszym kraju - podkreślił Kraska.

Waldemar Kraska: Wielu ekspertów rozmija się ze sobą

Wiceszef MZ zauważył, że w kwestii tego wariantu "wielu ekspertów rozmija się ze sobą". - Pierwotne informacje były, że to wariant, który jest od dwu- do pięciokrotnie bardziej zakaźny niż poprzedni. Wczorajsza informacja, że to jest ok. 30 proc - powiedział.

Reklama

Jego zdaniem najważniejsza informacja dotyczy tego, jakie skutki kliniczne powoduje nowa mutacja. - Tutaj też nie mamy jednoznacznych informacji. Niektórzy eksperci mówią, że ten przebieg jest podobny jak w przypadku wariantu Delta, co - zważając na to, że będzie bardziej zakaźny - może spowodować jednak dużą liczbę osób, które muszą być hospitalizowane - wyjaśnił wiceminister zdrowia.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje