Reklama

Reklama

Przemysław Czarnek: Zaszczepiono już ponad ponad 90 proc. nauczycieli

- Według stanu na piątek zaszczepiono zdecydowanie ponad 400 tys. nauczycieli. Szczepienia trwały też w weekend. Obecnie ponad 90 proc. nauczycieli jest już zaszczepionych - powiedział minister minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jak dodał, po Wielkanocy będzie można rozmawiać o terminach powrotu dzieci i młodzieży do nauki w szkołach w trybie stacjonarnym.

Szefa resortu edukacji i nauki Przemysława Czarnka zapytano w poniedziałek w internetowej części wywiadu w Programie I Polskiego Radia o liczbę nauczycieli zaszczepionych przeciwko COVID-19.

Reklama

- Według stanu na piątek, a przypomnijmy, że w weekend też szczepienia trwały, to było zdecydowanie ponad 400 tys. nauczycieli na 590 tys. zarejestrowanych, więc możemy mówić o tym, że już w piątek była to przytłaczająca większość nauczycieli zaszczepiona - powiedział.

Dodał, że w sobotę i niedzielę również trwały szczepienia nauczycieli. - W związku z tym jesteśmy przekonani, że na chwilę obecną ponad 90 proc. nauczycieli jest już zaszczepionych - podkreślił.

Według przekazanych przez Czarnka informacji w niektórych województwach zaszczepiono 100 proc. nauczycieli, którzy chcieli przyjąć zastrzyki. - Zgodnie z tym, co zapowiadaliśmy, w pierwszej dekadzie marca wszyscy powinni zostać zaszczepieni - zapewnił.

Zapytany o to, co z nauczycielami, którzy nie zgłosili się do tej pory do szczepienia, a zmienią zdanie, minister stwierdził, że będą musieli poczekać na szczepienia w swoich grupach wiekowych.

- Na razie nie przewidujemy żadnego dodatkowego szczepienia, na razie przewidujemy w pewnej perspektywie czasowej, ale ciągle w grupie pierwszej, szczepienia pracowników administracji szkolnej - powiedział.

W klasach ósmych i maturalnych nauka w systemie "quasi-hybrydowym"

- Jeśli zachowamy rzeczywiście odpowiedzialność społeczną, będziemy stosować się do obostrzeń, do rygorów (...), to ja jestem optymistą, że w perspektywie po świętach wielkanocnych, biorąc pod uwagę również fakt, że już dzisiaj mamy niemal wszystkich nauczycieli zaszczepionych (z zarejestrowanych na szczepienie - red.), będziemy mogli rozmawiać o powrocie do nauki stacjonarnej - powiedział Czarnek.

Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych uczą się zdalnie od 26 października. Uczniowie klas I-III szkół podstawowych, którzy od 9 listopada uczyli się zdalnie, 18 stycznia wrócili do nauki stacjonarnej w szkołach. Jednak ze względu na sytuację epidemiczną w regionie od ubiegłego poniedziałku w woj. warmińsko-mazurskim uczniowie z tych klas uczą się z powrotem zdalnie. W pozostałych 15 województwach najmłodsi uczniowie nadal uczą się w szkołach.

Czarnek przypomniał też, że w klasach ósmych i maturalnych nauka odbywa się w systemie "quasi-hybrydowym".

- Od 18 stycznia uczniowie klas ósmych i maturalnych mogą korzystać z konsultacji indywidualnych, konsultacji w niewielkich grupach, ale także w grupowych sprawdzianach czy egzaminach próbnych, które choćby teraz się odbywają i wcześniej takie testy też były robione - powiedział.

Dodał, że jesienne zawieszenie zajęć stacjonarnych nie obejmowało przedszkoli. Przedszkolaki wróciły do nauki stacjonarnej pod koniec maja ub.r.

Ładowanie...

Przekaż 1 proc. na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama