Reklama

Reklama

Przemysław Czarnek o powrocie klas I-III do szkół: Nigdzie nie ma przeszkód

- Generalnie nigdzie nie ma żadnych przeszkód w przyjęciu uczniów klas I-III do szkół przy zastosowaniu minimum warunków sanitarnych – podkreślił w poniedziałek szef MEiN Przemysław Czarnek. Jak poinformował minister, codziennie do resortu będą spływać informacje ze szkół na temat zachorowań i frekwencji.

Minister edukacji i nauki w Programie Pierwszym Polskiego Radia pytany był, czy są takie szkoły, którym przed poniedziałkowym powrotem uczniów klas I-III nie udało się wdrożyć zaleceń sanitarnych lub wdrożyły je częściowo.

Jak wyjaśnił, w większości przypadków udaje się to w stu procentach, ale są też takie placówki, gdzie nie da się wprowadzić niektórych rozwiązań. - Generalnie nigdzie nie ma żadnych przeszkód w przyjęciu dzieci do szkół przy zastosowaniu choćby minimum tych warunków sanitarnych – podkreślił.

Czarnek wskazał, że priorytetowe zalecenia dotyczą wietrzenia klas, dezynfekcji, noszenia maseczek w częściach wspólnych i dystansu społecznego. Te dotyczące organizacji zajęć czy ograniczenia pracy nauczyciela do jednej klasy są, jak tłumaczył, realizowane w miarę możliwości.

Reklama

Codzienny raport ze szkół

Minister poinformował także, że do resortu edukacji i nauki codziennie do godz. 13 będą spływać informacje szczegółowe na temat wszystkich placówek oświatowych, które wróciły do nauczania stacjonarnego. - Informacje szczegółowe na temat zachorowań wśród nauczycieli, ale też na temat frekwencji uczniów – zaznaczył.

Jak dodał, te informacje będą poddawane wnikliwej analizie, by móc podejmować dalsze decyzje w zakresie funkcjonowania szkół. - Nie jesteśmy w stanie dzisiaj powiedzieć, że nauka stacjonarna będzie trwała na pewno przez następny miesiąc albo przez następne dwa miesiące. My jesteśmy w stanie powiedzieć, że dołożymy wszelkich starań, ażeby tak było. Natomiast jak będzie, będzie decydował rozwój pandemii koronawirusa – powiedział Czarnek.

Kiedy starsze roczniki powrócą do szkół?

Pytany w internetowej części rozmowy o powrót kolejnych roczników, podkreślił, że zależy to od rozwoju pandemii i odpowiedzialności społeczeństwa. - Mamy stabilizację tego poziomu zachorowań, jeśli ta stabilizacja się będzie utrzymywała, to będzie również szansa na to, żeby rozmawiać o powrocie do szkół kolejnych roczników, zwłaszcza ósmoklasistów i maturzystów - zaznaczył.

Naukę stacjonarną dla uczniów klas I-III szkół podstawowych przywrócono w poniedziałek po feriach. Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i ze szkół ponadpodstawowych po feriach kontynuują naukę zdalną. Zajęcia stacjonarne dla nich zawieszono do 31 stycznia 2021 r.

Ze względu na sytuację epidemiczną zajęcia stacjonarne dla wszystkich uczniów klas I-III w całym kraju zawieszono od 9 listopada. W ich miejsce wprowadzono edukację zdalną. Uczniowie klas starszych przeszli na edukację zdalną dwa tygodnie wcześniej – od 26 października.

Ładowanie...

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy