Reklama

Reklama

Przedstawicielka WHO: Polski rząd nie popełnił błędów w walce z COVID-19

Przedstawicielka WHO w Polsce dr Paloma Cuchi uważa, że polski rząd nie popełnił żadnych błędów w walce z koronawirusem. - Polska jest dobrze przygotowana do walki z COVID-19-– powiedziała na konferencji prasowej w szpitalu w Wolicy. Oceniła też, że proces szczepień w naszym kraju przebiega sprawnie.

Paloma Cuchi podkreśliła, że w Polsce natychmiast reagowano na nadchodzące zagrożenia. Organizowano pomoc w postaci sprzętu i podejmowano działania opiekuńcze dla chorych i zagrożonych. - Proces szczepień też przebiega bardzo sprawnie. Byłam zaszczepiona w Warszawie. Działanie tamtejszych służb było wspaniałe, a wszystko trwało zaledwie 15 minut - powiedziała.

Według WHO - jak poinformowała Cuchi - podawanie szczepionki nie jest na razie rekomendowane jako obowiązkowe.

- Najpierw zależy nam, żeby ludzie zrozumieli, dlaczego szczepionka jest dobra dla nich. Każdy powinien być wyedukowany. Oporność wobec szczepionki świadczy o braku zrozumienia lub złym zrozumieniu. Dlatego ogromną rolę odgrywają media - powiedziała.

Reklama

Przedstawicielka WHO w Polsce powiedziała, że trudno wskazać termin końca pandemii, ale od jej wybuchu zrobiono bardzo dużo, jeśli chodzi o poznanie choroby. - Pod koniec 2019 r. jeszcze nie wiedzieliśmy, co to jest COVID-19 i dlaczego ludzie umierają. Teraz wiemy, jakie środki zaradcze działają i zmniejszają zasięg pandemii. Widzimy coraz mniejszą grupę osób umierających i tych, którzy potrzebują pomocy - powiedziała.

Paszporty szczepionkowe. "Na to się nie godzimy"

Paszporty szczepionkowe - według WHO - to bardzo ważne świadectwa i zbiór informacji dla poszczególnych krajów.

- Nie godzimy się jednak na to, żeby używać paszportów do ograniczania podróży. Nie ma potrzeby, żeby dzielić ludzi na zaszczepionych i nie. Wszystko musimy robić mądrze - powiedziała.

Co przedstawicielka WHO robiła w Wolicy?

Dr Paloma Cuchi wizytowała we wtorek Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy w celu zdobycia informacji na temat doświadczeń placówki w walce z koronawirusem i planów rehabilitacji pocovidowej.

- WHO szuka takich szpitali, które podzielą się doświadczeniem i praktykami w walce z covidem. Ten szpital jest bardzo dobrym przykładem. Ważne jest, żeby wiedzieć, jak żyć z covidem i po covidzie. Dlatego gratuluję dyrektorowi i pani wicemarszałek. Aby uzyskać tak dobre wyniki, potrzebne jest wspaniałe przywództwo - powiedziała.

Czytaj także: "Ludzie ogłosili koniec". Będą wzrosty zakażeń?

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy