Reklama

Reklama

Protest w Warszawie przeciwko obostrzeniom. "Zakończyć plandemię! Dość kłamstw!"

W Warszawie ma miejsce manifestacja przeciwników wprowadzenia restrykcji w związku z pandemią koronawirusa. Uczestnicy protestują m.in. przeciw obowiązkowi noszenia maseczek, które podczas przemarszu powinni mieć jednak na sobie, powinni też zachować 1,5 metra odległości od siebie. "Nie pozwolimy na kolejny lockdown" - przekonują organizatorzy.


Uczestnicy zebrali się przed gmachem Sejmu w sobotę (12 września) w południe. Manifestacja jest planowana na cztery godziny.

Do udziału w niej zachęca Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach "STOP NOP". Jej organizatorzy mobilizowali uczestników przede wszystkim za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na Facebooku założyli dwa "wydarzenia" poświęcone protestowi. Udział w nich zadeklarowało w sumie około 3800 osób, zainteresowanych było ponad 16 400.

"Po licznych protestach w Europie czas na Polskę! Kolejny raz zjednoczeni wychodzimy na ulice Warszawy żądając zakończenia plandemii!" - zapowiedzieli.

Reklama

Sprzed Sejmu planują ruszyć ulicami: Matejki, al. Ujazdowskimi, Piękną, Kruczą, Hożą, Marszałkowską, Al. Jerozolimskimi, Bracką, pl. Powstańców Warszawy, Świętokrzyską i Marszałkowską, gdzie na wysokości budynku PAST-y zgromadzenie ma się zakończyć.

Koronawirus w Polsce

Zakażenia i zgony. Dane dzienne

66
1
91
149
7
20
95
2
30
54
1
36
61
3
242
4
42
1
29
24
79
13
59
101
2

"Od kwietnia do końca sierpnia wiele milionów ludzi wyszło na ulice, ostatnio Berlina, Londynu, Kopenhagi, odbyły się też protesty w Szwajcarii, Austrii oraz w innych państwach" - przekazali.

"Media tzw. głównego nurtu milczą"

Według organizatorów "media tzw. głównego nurtu milczą lub podają zaniżoną liczbę protestujących. Przemilczają też głos niezależnych ekspertów. Dlatego teraz idziemy pod siedziby telewizji, żądając prawdy."

Z trasy przemarszu wynika, że pojawią się przed redakcjami Polskiej Agencji Prasowej oraz TVP Info.

"Nie pozwolimy na kolejny lockdown. Nie pozwolimy kolejny raz zamknąć naszego życia. Dość dyktatury, reżimu i niszczenia gospodarki! Koniec z odbieraniem wolności przez rozporządzenia, które są niezgodne z prawem i łamią Konstytucję" - przekazali organizatorzy.

Zgromadzenie zostało zarejestrowane przez stołeczny ratusz. Jego uczestnicy zostali zobowiązani do przestrzegania 1,5-metrowego dystansu oraz zakrywania ust i nosa, a organizator powinien poinformować o tym protestujących.

To drugi taki protest w Warszawie. Według organizatorów, w poprzednim, którym odbył się w połowie sierpnia, wzięło udział ponad 20 tysięcy osób.

W piątek minęło pół roku od ogłoszenia pandemii. W tym czasie odnotowano 27,8 mln przypadków zakażenia SARS-CoV-2, zmarło ponad 903 tys. ludzi w 188 krajach świata.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy