Reklama

Reklama

Prokuratorzy włączeni do I etapu szczepień. Marszałek Sejmu: Mam wątpliwości

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek przyznała, że ma wątpliwości, czy do pierwszego etapu szczepień należało włączać prokuratorów. - Staramy się, żeby zaszczepieni byli ci, którzy rzeczywiście przebywają na pierwszej linii frontu - dodała.

Zgodnie z opublikowanym w ubiegły czwartek rozporządzeniem Rady Ministrów w ostatniej fazie pierwszego etapu szczepień znajdą się m.in. żołnierze, funkcjonariusze policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, prokuratorzy i asesorzy prokuratury, funkcjonariusze CBA, SWW, SKW czy Służby Więziennej.

Witek: Mam wątpliwości, szczerze mówiąc

Marszałek Sejmu, pytana o tę kwestię na briefingu w Sejmie, przyznała, że ma w tej sprawie wątpliwości. 

- Myślę, że dla wielu pod znakiem zapytania stawia się grupy, które są w tej pierwszej grupie osób szczepionych. Staramy się, żeby zaszczepieni byli ci, którzy rzeczywiście przebywają na pierwszej linii frontu, mają kontakt i styczność z wieloma osobami. Jak twierdzą specjaliści, prokuratorzy w takiej grupie się właśnie znajdują. Nie wiem, ja mam wątpliwości, szczerze mówiąc - powiedziała Elżbieta Witek.

Reklama

Zastrzegła jednak, iż nie wie, jaki jest "finalny efekt rozmów dotyczących szczepień prokuratorów". 

- Proszę pozwolić, że się zapoznam, bo nie wiem, czy finalnie podjęto już taką decyzję - zaznaczyła Witek.

Budka: To niegodziwe

Włączenie m.in. prokuratorów do pierwszej grupy szczepień od kilku dni budzi kontrowersje. O wykreślenie ich z tej listy apelowali we wtorek politycy Koalicji Obywatelskiej. 

- Nie może być tak, że poza kolejką są w programie szczepień ujęci prokuratorzy, czy funkcjonariusze służb specjalnych. To jest po prostu niegodziwe i niesprawiedliwe - mówił lider PO Borys Budka.

Zmiany w kolejności szczepień

W ubiegły czwartek w Dzienniku Ustaw opublikowana została nowelizacja rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Wskazano w niej m.in. kolejność szczepień przeciw COVID-19 w ramach pierwszego etapu. 

Są to m.in. pacjenci: zakładu opiekuńczo-leczniczego, zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego, hospicjum stacjonarnego i oddziału medycyny paliatywnej oraz osoby przebywające w domu pomocy społecznej. A potem osoby urodzone: nie później niż w 1941 r., w latach 1942-1951, w latach 1952-1961.

Kolejna grupa to: nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni oraz inne osoby zatrudnione w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole lub placówce działającej w systemie oświaty, osoby pracujące z dziećmi w placówce opiekuńczo-wychowawczej oraz w ramach form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

Następnie zaszczepieni mają być: nauczyciele akademiccy zatrudnieni w uczelni oraz inne osoby prowadzące w uczelni zajęcia ze studentami lub doktorantami zgodnie z programem odpowiednio studiów albo kształcenia.

Ostatni w ramach etapu pierwszego mają być funkcjonariusze albo żołnierze m.in.: Sił Zbrojnych RP, Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, straży ochrony kolei, prokuratorzy i asesorzy prokuratury oraz członkowie ochotniczych straży pożarnych, ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze.

Reklama