Reklama

Reklama

Prof. Włodzimierz Gut o powrocie do szkół: Nie widzę na to szans

Na tę chwilę nie widzę szans, aby otworzyć szkoły i pozwolić na swobodne uczęszczanie do nich starszych dzieci. Zwłaszcza, że obecnie nie chorują już osoby starsze, a pokolenie 40–50-latków - mówi wirusolog prof. Włodzimierz Gut.

Reklama

Wirusolog pytany przez "Super Express", jak można rozwiązać problem rodziców narzekających, że nie mają z kim zostawić dzieci, które w normalnym trybie uczęszczałyby do podstawówki, zwrócił uwagę, że "w związku z tym, iż dzieci zostały w domach, to mobilność rodziców uległa ograniczeniu". Według niego "to zjawisko korzystne".

Reklama

- Na tę chwilę nie widzę szans, aby otworzyć szkoły i pozwolić na swobodne uczęszczanie starszych dzieci do szkół - zaznaczył.

Tymczasem przedstawiciele rządu informują, że powrót dzieci do szkół to priorytet, jeśli chodzi o luzowanie obostrzeń. - Jeśli tendencja spadkowa pod względem zakażeń się utrzyma i będzie już ewidentna końcówka trzeciej fali, to jeszcze w kwietniu do nauczania stacjonarnego wrócą uczniowie przedszkoli, pewnie również klas I-III szkół podstawowych. Mam nadzieję przynajmniej na hybrydowe nauczanie pozostałych uczniów klas szkół podstawowych - mówił szef MEiN Przemysław Czarnek.

Wysokie miejsce Polski w rankingu zgonów

Prof. Włodzimierz Gut był pytany także, czy popiera utrzymanie obowiązujących zasad przez rząd. Ocenił, że "zagrożenie epidemiczne nie jest wyeliminowane, więc obostrzenia muszą pozostać". - Oczywiście im więcej osób zostanie zaszczepionych, tym łatwiej będzie luzować obostrzenia. Musimy pamiętać, że Polska plasuje się na wysokim miejscu w rankingu zgonów - podkreślił.

Odpowiadając na pytanie, dlaczego tak źle wygląda sytuacja, jeśli chodzi o zgony, gdyż 700-800 osób, które dziennie umierają z powodu koronawirusa, to ogromne liczby, wirusolog stwierdził, że "pacjenci trafiają do lekarza, gdy jest za późno".

- Dlatego ważne, aby szybko reagować. Kiedy zauważymy u siebie pierwsze objawy, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem - zaapelował. 

Koronawirus w Polsce

Zakażenia i zgony. Dane dzienne

154
15
382
27
765
73
205
7
572
31
175
19
777
42
124
26
528
48
697
63
308
23
128
8
152
10
383
26
317
18
317
17

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje