Reklama

Reklama

Prof. Włodzimierz Gut: Nic się nie zmieniło w zachowaniu ludzi

Rekord zachorowań na COVID-19 nie oznacza jeszcze zagrożenia dla szpitalnictwa w Polsce - komentuje wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Jednocześnie stwierdza, że chciałby wprowadzenia bardziej restrykcyjnych zasad walki z epidemią np. nakaz szczepień.

W sobotę resort zdrowia poinformował, że badania potwierdziły 40 876 nowych zakażeń koronawirusem - to najwięcej od początku epidemii w Polsce. Zmarły 193 osoby z COVID-19.

Pytany o ten rekord prof. Włodzimierz Gut ocenił, że ma on związek z tym, że "nie zmieniło się nic" w zachowaniu ludzi. - Ten rekord może jeszcze wzrosnąć. To jest wypadkowa zachowań ludzkich. Takiego wyniku się nie spodziewałem - powiedział naukowiec.

Jednocześnie wskazał, że nawet tak wysoki stopień zakażeń nie stanowi "zagrożenia dla szpitalnictwa". - Mieliśmy zajęte ponad 20 tys. łóżek. W ciągu ostatnich dni, pomimo wzrostu zakażeń była reedukacja zajętych łóżek, czyli ludzie chorują łagodniej, co wynika z tego, że część populacji jest zaszczepiona - powiedział.

Reklama

Ładowanie...

Prof. Gut: To odwoływanie się do zdrowego rozsądku

Problem - jak wskazał prof. Gut - "był w zgonach, bo osoby niezaszczepione nie chciały szybko iść do lekarza, przez co rosło szerzenie wirusa, ale problem zgonów też się zaczął 'prostować'".

Pytany o skuteczność wezwań rządu o wprowadzanie pracy zdalnej, prof. Gut ocenił, że "to nie są restrykcje, a odwoływanie się do zdrowego rozsądku". Jednocześnie stwierdził, że sam wolałby bardziej restrykcyjne metody, np. wprowadzenie nakazu szczepień.

Profesor jednoczenie uspokaja, że wzrost zakażeń "kiedyś zacznie maleć". W tym kontekście podkreślił wagę dalszych szczepień. - Co daje sczepienie? Przygotowuje organizm do zakażenia i skraca później okres emisji, czasami nawet do zera. Czyli zakażona osoba zakaża znacznie krócej - mówi.

Zapytany, czy możliwy jest jeszcze powrót do stanu sprzed pandemii, prof. Gut stwierdził, że należy się przyzwyczaić do stanu obecnego.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy