Reklama

Reklama

Prof. Włodzimierz Gut: Liczba przypadków COVID-19 spada w normalnym tempie

- Liczba przypadków COVID-19 spada w normalnym tempie - powiedział wirusolog prof. Włodzimierz Gut. - Nie mamy 27 tys. nowych zakażeń, jak bywało niedawno, ale z tego okresu mamy jeszcze zgony - dodał. Zaznaczył, że zasady sanitarne "działają".

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 12 430 nowych zakażeniach koronawirusem, zmarły 502 osoby. Ostatniej doby wykonano ponad 35,8 tys. testów na koronawirusa, w tym 10,1 tys. antygenowych.

- Liczba zakażeń, zgodnie z oczekiwaniami, jest niższa, niż bywało we wcześniejsze soboty - powiedział prof. Włodzimierz Gut. Wyjaśnił, że mniejsza liczba przeprowadzanych testów wynika z mniejszej liczby zgłaszających się pacjentów. - Testuje się według określonych kryteriów - oznacza to, że mniej osób spełniało te kryteria i mniej osób zostało przetestowanych - wskazał. 

Reklama

"Liczba zakażeń spada w normalnym tempie"

Według eksperta "liczba zakażeń spada w normalnym tempie". - Nie mamy 27 tys. przypadków, jak bywało niedawno. Ale z tego okresu mamy jeszcze zgony, bo osoba, u którego rozpoznano zakażenie, żyje przeciętnie po zachorowaniu dwa, trzy tygodnie - stwierdził.

Prof. Gut podkreślił, że liczba zachorowań to wypadkowa dwóch czynników - tego, czy reguły są prawidłowe i czy są przestrzegane. Jego zdaniem nadal trzeba przestrzegać przyjętych zasad sanitarnych, bo - jak podkreślił - działają.

"Zawsze może wrócić ze środowiska"

Wirusolog powiedział, że w przypadku koronawirusa mamy do czynienia z zoonozą, której nie da się wyeliminować całkowicie. - Zawsze może wrócić ze środowiska - jak nie ten, to inny koronawirus - zaznaczył. 

Ekspert dodał, że pierwszy raz w historii sprawdzono pewne reguły. Te, które zdały egzamin, pozostaną, a inne będą powoli wyłączane. - Te podstawowe pozostaną z nami, jak podejrzewam, na zawsze - podsumował prof. Gut.

Według danych Ministerstwa Zdrowia łącznie od początku epidemii wykryto w Polsce 1 054 273 przypadków COVID-19. Zmarło 19 861 chorych, wyzdrowiało 687 910 zakażonych.

Ładowanie...

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy