Reklama

Reklama

Prof. Paweł Ptaszyński: Powrót do normalności jeszcze przed wakacjami

- Podobnie jak inni eksperci uważam, że dzięki szczepieniom jeszcze przed okresem wakacyjnym wrócimy do pewnej normalności - powiedział prof. Paweł Ptaszyński z Centralnego Szpitala Klinicznego UM w Łodzi.

Ekspert podkreślił, że w jego Centralnym Szpitalu Klinicznym wszystko jest już przygotowane na 100 procent do procesu szczepień.

- Im szybciej to przeprowadzimy sprawnie w całej Polsce, tym efekt będzie szybszy i lepszy. Mogę powiedzieć, obserwując zapisy wśród medyków, że są one obecnie na satysfakcjonującym poziomie, na pewno zdecydowanie wyższym niż w przypadku szczepień przeciwko grypie - powiedział Ptaszyński.

"Kolejne osoby będą się przekonywały do szczepionki"

Jego zdaniem pokonanie pandemii bez szczepionki byłoby niezwykle trudne i trwałoby bardzo długo. Dodał, że osoby jeszcze zastanawiające się nad szczepieniem najprawdopodobniej zareagują po pozytywnych przykładach ze strony rodziny czy znajomych.

Reklama

- Jeżeli proces szczepień będzie szedł sprawnie, jeżeli szczepionka będzie dostępna w przychodniach blisko miejsca zamieszkania, jeżeli bliscy będą się szczepili, to kolejne osoby będą się do tego przekonywały - ocenił.

"Pacjenci czekają na odblokowanie służby zdrowia"

Ekspert podkreśla znaczenie rzetelnej informacji i uświadamiania społeczeństwa o zaletach szczepionki, jej bezpieczeństwie oraz skuteczności.

- Podobnie jak inni eksperci uważam, że dzięki szczepieniom jeszcze przed okresem wakacyjnym wrócimy do pewnej normalności. Przede wszystkim znów w pełnym zakresie będziemy się mogli zajmować pacjentami z innymi schorzeniami - kardiologicznymi czy onkologicznymi. Oni czekają na odblokowana służby zdrowia. Dostępność do leczenia specjalistycznego będzie się poprawiała już po zaszczepieniu medyków i grup najwyższego ryzyka - dodał ekspert. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne