Reklama

Reklama

Prof. Krzysztof Simon: Wirus w dalszym ciągu jest agresywny

Liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce przekroczyła w weekend 40 tys. Na świecie odnotowano w sumie 605 tys. ofiar śmiertelnych i niemal 14,5 mln zakażeń. "Martwi mnie, że nie jesteśmy w stanie na świecie zapanować nad tą epidemią w racjonalny sposób" - powiedział w "Faktach po Faktach" TVN24 prof. Krzysztof Simon, ordynator oddziału zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

Prof. Krzysztof Simon był pytany w "Faktach po Faktach" TVN24, co najbardziej martwi go w obecnych statystykach dotyczących rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce i na świecie. 

"Martwi mnie to, że nie jesteśmy w stanie na świecie zapanować nad tą epidemią w racjonalny sposób" - odpowiedział. Ordynator oddziału zakaźnego wrocławskiego szpitala przypomniał przy tym, że wirusa SARS-CoV-1 udało się opanować i "dość szybko ograniczyć". Tymczasem, jak podkreślił, koronawirus SARS-CoV-2 nadal gwałtownie się szerzy. 

"Epidemia zaczyna dotykać kraje biedniejsze albo gorzej zorganizowane, np. Indie, Brazylię, co jest zupełną katastrofą w skali różnic społecznych. (...) To jest tragedia, bo ci ludzie nie uzyskują pomocy albo jest ona znikoma, nie przestrzegają żadnych reguł, które my założyliśmy tu, w Europie" - podkreślił.

"Wirus w dalszym ciągu jest agresywny"

Reklama

Prof. Simon przypomniał w "Faktach po Faktach", że koronawirus nie jest zagrożeniem dla młodych ludzi, jeśli nie mają oni innych schorzeń, natomiast - jak podkreślił -  "wirus w dalszym ciągu jest agresywny dla ludzi z wielochorobowością, starszych".

Zaznaczył też, że jedynie 18-20 proc. zakażonych osób wykazuje symptomy COVID-19. 

"Pozostali nie pójdą do lekarza. Jeżeli ktoś podaje, że jest dwieście, trzysta, pięćset przypadków, to ja to zawszę mnożę przez cztery, przez pięć i wydaje się to racjonalne" - powiedział. 

Koronawirus w Polsce

Zakażenia i zgony. Dane dzienne

264
6
285
5
296
4
84
269
1
72
1
228
5
89
1
313
6
1070
4
186
3
580
9
178
1
239
317
2
1181
11

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama