Reklama

Reklama

Prof. Andrzej Horban: Sytuacja jest unormowana na bardzo złym poziomie

- Wydaje się, że sytuacja jest unormowana na bardzo złym, bo wysokim poziomie zachorowań - zauważa główny doradca premiera ds. COVID-19, prof. Andrzej Horban.

- Na razie wydaje się, że jesteśmy w stanie wydolności jednostek ochrony zdrowia. Natomiast niepokojące jest to, że małą mamy rezerwę respiratorową. Wynika to z faktu, że do większości zakażeń doszło siedem-dziesięć dni temu - zauważa prof. Horban w programie "Raport" na antenie Polsat News.

Gdzie najmniej respiratorów?

Według danych przekazanych przez wojewodów w regionach jest od 400 do 1,4 tys. wolnych łóżek dla pacjentów z COVID-19. Trochę gorzej sytuacja wygląda z respiratorami - w zależności od województwa wolnych pozostaje od kilku do ponad stu respiratorów.

Reklama

Najmniej wolnych respiratorów jest w woj. zachodniopomorskim - osiem i lubuskim - dziewięć. 16 sztuk pozostało w woj. opolskim, 23 w woj. warmińsko-mazurskim i 25 w  podlaskim.

Najwięcej wolnych respiratorów jest do dyspozycji chorych w woj. wielkopolskim - 114 i łódzkim - 101.

Więcej informacji o dostępności łóżek i respiratorów TUTAJ.

Kiedy zakończy się epidemia?

Prof. Horban prognozuje także, kiedy skończy się epidemia w naszym kraju. - Jeżeli przechoruje większość społeczeństwa, która jest podatna na to, czyli 60-80 proc., albo jeżeli zostanie wynaleziona skuteczna szczepionka i uda nam się w miarę szybko zaszczepić tych, którzy nie przechorowali - wskazał. 

Główny doradca premiera ds. COVID-19 dodaje, że zaszczepienie dużej liczby osób będzie możliwe prawdopodobnie w lutym albo marcu.

Zobacz też w programie "Raport":

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy