Reklama

Reklama

Prof. Andrzej Horban: Liczba zakażeń, zgonów i hospitalizacji będzie w maju spadała

Profesor Andrzej Horban spodziewa się w końcówce maja dziennego przyrostu zakażeń na poziomie 2-3 tys. - W maju będzie dobrze, będzie nam spadała liczba zakażeń, zgonów i liczba chorych w szpitalach - uważa główny doradca premiera ds. COVID-19.

Resort zdrowia poinformował w środę o wykryciu 13 926 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 740 chorych. Prof. Horban stwierdził, że "wygląda na to, że liczba zakażeń jest mniejsza".

Jak przekazał, spodziewa się na koniec maja poziomu 2-3 tys. zakażeń dziennie. Spadek - jak mówił w TVN24 - będzie efektem m.in. szczepień oraz tego, że znaczna część osób przeszła już COVID.

Horban: Kwestia otwarcia szkół i gospodarki rozpatrywana w połowie maja

Profesor dopytywany, kiedy w takim razie Rada Medyczna będzie postulować otwarcie szkół i gospodarki odparł: - Myślę, że to wszystko zadzieje się w maju. 

Na pytanie o konkretną datę powiedział: - 15 powiedzmy, z ostrożności procesowej.

Reklama

Jak mówił dalej, na początku trzeba będzie otwierać aktywności w tych województwach, w których jest mniej zakażeń. Dodał, że nauka w szkołach przez pewien czas może odbywać się hybrydowo. - Dzieci prawie nie chorują, ale potrafią transmitować wirusa na innych - zwrócił uwagę.

Doradca premiera apelował jednocześnie, by się szczepić, szczególnie osoby narażone na ciężki przebieg COVID-19. Podkreślał, że szczepionki są bezpieczne oraz że "marzeniem jest zaszczepienie wszystkich w wieku powyżej 60. roku życia i wszystkich, którzy mają ryzyko gorszego przebiegu choroby".

"Może unikniemy czwartej fali"

Profesor pytany, czy na koniec maja Polska będzie krajem, w którym szkoły, restauracje, hotele są otwarte, Horban stwierdził, że istnieje bardzo duża szansa, że tak będzie.

Z kolei dopytywany o kwestię noszenia maseczek na świeżym powietrzu, prof. Horban ocenił, że "około końca maja powinniśmy zacząć z tego rezygnować".

Natomiast pytany o ewentualną czwartą falę epidemii stwierdził, że zależy to m.in. od nas. - Zależy od nas, od szczepień, zachowania społeczeństwa, od tego jak dużo osób przechorowało - mówił.

- Może unikniemy czwartej fali jesiennej, co najmniej tak dużej wtedy, kiedy dużo osób przechoruje. Niestety, to właśnie widzimy - 40 proc. społeczeństwa już przechorowało COVID i jeszcze trochę przechoruje. Pozostałe osoby powinny być zaszczepione. Jeżeli zostaną zaszczepione, to szanse na to, że COVID zacznie nam dominować i demolować życie społeczne na jesieni są w tym momencie małe. Jeżeli połowa osób się nie zaszczepi, to ta połowa będzie chorowała prawdopodobnie na jesieni i będziemy mieli powtórkę z rozrywki - powiedział.

Zobacz także: Andrzej Sośnierz: Nie ma strategii. Są działania: maseczki zdejm, maseczki włóż

Opieka systemowa nad starszymi - do poprawy

W trakcie rozmowy padło pytanie o dużą liczbę zgonów w Polsce. Horban przyznał, że to będzie przedmiotem analiz. - Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu zabierzemy się za to na poważnie - mówił.

Doradca premiera stwierdził, że duża część tych zgonów to przyczyna COVID-19. 20 proc. zgonów - kontynuował - to osoby, które przebyły COVID-19 i wywołał on konsekwencje.

Prof. Horban ocenił ponadto, że to, "co w Polsce szwankuje i powinno zostać zmienione, to opieka systemowa, kompleksowa nad osobami starszymi".

Ładowanie...
Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy