Reklama

Reklama

Prof. Andrzej Gamian: Koronawirus wciąż może nas czymś zaskoczyć

Zdaniem prof. Andrzeja Gamiana dyr. Instytutu Immunologii i Terapii "jest szansa, że możemy wkrótce przejść do fazy, kiedy koronawirus będzie obecny w populacji, ale pod kontrolą". W opinii immunologa kluczowe będą nowe szczepienia, ale, jak zauważył, wirus jest nadal "młody" i wciąż potrafi nas czymś zaskoczyć.

Zdaniem prof. Andrzeja Gamiana, znajdujemy się już za najgroźniejszym etapem piątej fali pandemii. 

Koronawirus w Polsce. Prof. Gamian: Twórcy szczepionek muszą dostosować się do mutacji

- Można to zaobserwować po tym, że forma kliniczna zachorowań jest już znacznie łagodniejsza - stwierdził na antenie Polsat News. Jak zauważył immunolog, wciąż szczególną ostrożność muszą zachować osoby z chorobami towarzyszącymi.

Ekspert dodał też, że wirus bardzo szybko mutuje, co jest rzeczą normalną. - Dlatego twórcy szczepionek muszą się dostosowywać do mutacji, by skutecznie chronić populację - zaznaczył. 

- Mimo że znana jest już sekwencja wirusa BA.2, wciąż trzeba zachować ostrożność - tłumaczył prof. Gamian.

Reklama

Koronawirus a maseczki. Ekspert tłumaczy

Immunolog był pytany także o sens noszenia maseczek ochronnych. Jak stwierdził, do maseczek można podchodzić już mniej restrykcyjnie, ale należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego dystansu. Profesor zauważył również, że wariantem Omikron o wiele łatwiej jest się zarazić.

- Wirus już tak się zmienił, że to już jest zupełnie inna jakość. Jeśli pandemia zostanie zażegnana, to ten wirus zostanie w populacji ludzkiej, ale szczepienia i obostrzenia mogą znacznie go osłabić - podkreślił.

- Moim zdaniem możemy przejść do fazy, kiedy koronawirus będzie obecny w populacji, ale pod kontrolą - stwierdził Andrzej Gamian. Jak dodał, "kluczowe okażą się szczepionki". - Natomiast to jest wciąż młody wirus, który co chwila czymś nas zaskakuje - tłumaczył ekspert na antenie Polsat News.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy