Reklama

Reklama

Premier o szczepionce Pfizer: 50 mln jeszcze w tym roku

- Szacuje się, że wyprodukowanych szczepionek może być w tym roku 50 mln - powiedział w poniedziałek (9 listopada) podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki o szczepionce Pfizer. Szczepienia mają być dobrowolne, ale najpierw trafią do seniorów i służb medycznych, a także służb mundurowych, które wspierają realizację działań walki z pandemią.

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował w poniedziałek, że rozwijany przez niego projekt szczepionki przeciwko COVID-19 ma ponad 90 proc. skuteczności. Firma ogłosiła, że w 2021 r. może wyprodukować do 1,3 mld dawek substancji. Projekt szczepionki jest rozwijany we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE.

Reklama

- Dzisiaj nastąpił przełom jednej z firm w pracy nad szczepionkami przeciw koronawirusowi. Szczepionka przeszła już trzecią fazę testów - stwierdził Morawiecki.

Jak mówił premier, szczepionka nie ma skutków ubocznych. 

Kiedy i dla kogo?

Szef rządu zastrzegł, że nie jest to szczepionka, "którą tu i teraz możemy dystrybuować", ale - dodał - "jesteśmy bliżej do tego momentu, niż jeszcze wyobrażaliśmy sobie tydzień czy dwa tygodnie temu".

- Firmy szacują, że tych szczepionek już w tym roku wyprodukowanych może być 50 milionów - zapowiedział Morawiecki, natomiast Polska chce posiadać ich co najmniej dwadzieścia kilka milionów. - Pewnie nastąpi to wiosną przyszłego roku - dodał.

- Chcę potwierdzić, że mamy razem z innymi krajami UE równe prawo do korzystania z tych szczepionek na zasadzie proporcjonalnej do wielkości populacji - stwierdził Morawiecki. 

Według premiera wiosną przyszłego roku, może wcześniej, Polska powinna otrzymać pierwsze szczepionki.

Umowa zostanie podpisana jeszcze w tę środę. 

- Szczepionka będzie dostępna dla chętnych, w pierwszej kolejności dla seniorów i medyków - zapewnił premier, dodając, że rząd pracuje nad planem jej dystrybucji. 

"Przepraszamy za błędy"

Premier zaznaczył, że w czasie, gdy "dzieją się rzeczy w ogromnym tempie, w tych różnych okolicznościach nowych obostrzeń, obostrzeń dotychczas obowiązujących, a także tych wszystkich działań, które prowadzą do obniżenia łańcucha zakażeń" rząd na pewno popełnia błędy. 

- Rzeczy dzieją się bardzo szybko, jeżeli tak się dzieje, a na pewno tak jest, to przepraszamy za te błędy, bo chcemy zrobić wszystko, żeby walczyć z wirusem - podkreślił.

Morawiecki zaapelował o przestrzeganie zasad obowiązujących w pandemii. - Naszym celem jest powrót do normalności - zaznaczył.

- Protesty utrudniają walkę z koronawirusem. Postarajmy się skupić na walce z COVID-19, dzięki temu nasza gospodarka ucierpi mniej - powiedział szef rządu.

Koronawirus w Polsce

590
36
933
86
1941
53
459
39
825
37
504
8
1420
66
303
19
1010
60
1577
94
1321
35
449
13
858
34
1126
25
1011
17
932
52
Ładowanie...

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje