Reklama

Reklama

Premier Mateusz Morawiecki: Bądźmy solidarni, troszczmy się o seniorów

​"Tylko zjednoczeni i przestrzegając zaleceń służb jesteśmy w stanie wygrać z epidemią koronawirusa. Bądźmy solidarni, pomagajmy lekarzom i troszczmy się o seniorów" - napisał w poniedziałek (2 listopada) na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zaapelował również o "odłożenie wszelkich sporów na później". W krótkim wideo natomiast odniósł się m.in. do zamknięcia cmentarzy.

We wpisie na Facebooku szef rządu napisał, że musimy przestrzegać zaleceń służb, ograniczać kontakty społeczne, nosić maseczki. 

"Tylko w ten sposób pomożemy gospodarce i zdusimy drugą falę epidemii" - czytamy.

Wezwała też do odłożenia wszelkich sporów na później. "Teraz liczy się przede wszystkim wspólna wygrana z koronawirusem" - dodał premier.

- Szczególny apel kieruję do uczestników ostatnich protestów i opozycji - proszę o to, abyśmy usiedli do rozmów. Niech nasze spory nie toczą się na ulicach i niech nie będą przyczyną kolejnych zachorowań - zaapelował z kolei w krótkim materiale wideo. 

Reklama

Premier o zamknięciu cmentarzy

Premier stwierdził również w wideo, że sytuacja epidemiczna jest trudna, a decyzje rządu dotyczące nowych obostrzeń - jak ocenił - mogą wydawać się niezrozumiałe, dlatego będzie je wyjaśniał w mediach społecznościowych.

W tym kontekście przypomniał o zamknięciu cmentarzy od soboty do poniedziałku (31 października do 2 listopada) włącznie. 

- Zdaję sobie sprawę, że w tym roku są to święta wyjątkowo trudne. Doskonale wiem, że wielu z was jest mocno rozgoryczonych i zdenerwowanych tą sytuacją, rozumiem te emocje i sam chciałbym odwiedzić grób mojego taty, mojej siostry czy przyjaciół - powiedział Morawiecki.

Przekonywał, że decyzja o zamknięciu cmentarzy jest efektem wielu konsultacji z ekspertami, a spotkania rodzinne obecnie to zbyt wielkie ryzyko zakażeniem się koronawirusem zwłaszcza dla seniorów. Dodał, że priorytetem jest obecnie przerwanie łańcucha zakażeń.

"Chcę przeprosić"

- Mam świadomość, że decyzja (dotycząca cmentarzy - red.) w szczególny sposób dotyka przedsiębiorców, którzy prowadzą sprzedaż kwiatów czy zniczy. Epidemia nie pozostawiła nam innej możliwości, ale mimo to chcę przeprosić wszystkich, których decyzja o zamknięciu cmentarzy uderzyła najmocniej - powiedział szef rządu.

Premier przypomniał zapewnienie, że rząd wyrówna poniesione przez przedsiębiorców koszty związane z zamknięciem cmentarzy i podziękował samorządowcom, którzy zainicjowali akcje skupu kwiatów.

Część samorządowców, w tym m.in. prezydent Warszawy, zainicjowało w sobotę akcję skupu kwiatów, które tradycyjnie kupuje się z okazji Dnia Wszystkich Świętych na groby. Premier z kolei zdecydował o tym, że regionalne oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaoferują możliwość nabycia roślin, które nie zostały sprzedane w związku z zamknięciem cmentarzy. Na ten cel dla zostanie przekazane 180 mln zł. Dodatkowo w tym tygodniu zostaną przedstawione szczegóły wsparcia rządu dla przedsiębiorców, którzy odnotują straty w wyniku zamknięcia cmentarzy.

Morawiecki podkreślił, że wirus rozprzestrzenia się obecnie bardzo szybko, a sytuacja epidemiczna będzie zależała od postawy społeczeństwa.

- Dlatego jeśli możecie - zostańcie proszę w domach. Miejmy w pamięci tych, którzy odeszli, zwłaszcza ofiary epidemii koronawirusa - powiedział Morawiecki.

- Choć nie możemy być blisko siebie, pozostańmy w tych dniach zjednoczeni - zaapelował.

Spotkanie o godz. 17

W poniedziałek na godz. 17 planowane jest spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych. W spotkaniu mają wziąć też udział przedstawiciele rady medycznej ds. epidemiologicznych - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. 

Głównym tematem spotkania będzie obecna sytuacja epidemiczna związana ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem, a także działania podejmowane przez rząd w celu ich ograniczenia.

- Nie wykluczam, że w trakcie spotkania zapewne pojawi się też temat protestów, które odbywają się w ostatnich dniach - zaznaczył rzecznik rządu.

Najnowszy bilans

Ministerstwo Zdrowia podało w poniedziałek, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 15 578 osób. Tym samym bilans przypadków wykrytych od początku epidemii wzrósł do 395 480. Poinformowano też o śmierci kolejnych 92 chorych. Od początku epidemii zmarło 5 875 chorych na COVID-19. 

Koronawirus w Polsce

Zakażenia i zgony. Dane dzienne

66
1
91
149
7
20
95
2
30
54
1
36
61
3
242
4
42
1
29
24
79
13
59
101
2

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy