Reklama

Reklama

Powstała aplikacja dla objętych kwarantanną. Ministerstwo poprosi o selfie

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało w czwartek 19 marca o rozpoczęciu udostępniania aplikacji "Kwarantanna domowa" na smartfony. Dzięki aplikacji, osoby poddane kwarantannie będą mogły w prosty sposób potwierdzić, że dotrzymują jej warunków.

Po pobraniu i aktywowaniu aplikacji osoba poddana kwarantannie powinna zrobić sobie zdjęcie - selfie. Ministerstwo Cyfryzacji podkreśla, że aplikacje będzie można uruchomić tylko na telefonach osób, które znajdą się w bazie poddanych kwarantannie.

Każdego dnia kwarantanny objęte nią osoby, które zainstalowały i aktywowały aplikację, otrzymają jednego lub kilka SMS-ów z poleceniem wykonania i wysłania selfie.

Po co selfie?

Dzięki geolokalizacji oraz nowoczesnemu systemowi porównywania twarzy będzie wiadomo, że to na pewno ta osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym - podkreśliło MC.

Reklama

"Dziennie trzeba będzie zrobić jedno lub kilka takich zdjęć. Prośby o ich wykonanie będziemy wysyłać z zaskoczenia. Idea jest dokładnie taka sama, jak przy niezapowiedzianych wizytach funkcjonariuszy policji" - tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Czas przeznaczony na wykonanie selfie to 20 minut od otrzymania SMS-a. Po upływie tego czasu osoba objęta kwarantanną dostanie wiadomość przypominającą. Jeżeli w wyznaczonym czasie nie wykonamy zdjęcia, będzie to sygnał dla policji, że powinna sprawdzić, czy zasady kwarantanny nie są łamane.

Dla kogo domowa kwarantanna?

Kwarantannie domowej poddawane są obecnie osoby wracające z zagranicy, albo takie, które miały kontakt z osobą zakażoną koronawirusem.

Kwarantanna oznacza m.in. zakaz opuszczania miejsca, w którym się ją odbywa. Przestrzeganie zakazu sprawdza na miejscu policja, za złamanie warunków grozi mandat do pięciu tys. zł.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje