Reklama

Reklama

Powikłania po szczepieniu. Rząd pracuje nad systemem wypłat odszkodowań

Rządzący pracują nad zapowiadanym funduszem kompensacyjnym, z którego wypłacane byłyby odszkodowania w razie niechcianych skutków szczepienia. Projekt ustawy w tej sprawie ma trafić do Sejmu i Komitetu Stałego Rady Ministrów. - Spłynęło sporo uwag, analizujemy je - zapewniła w poniedziałek wiceminister zdrowia Anna Goławska.

Goławska pytana na konferencji prasowej, kiedy do Sejmu trafi ustawa przewidująca odszkodowania dla osób, u których wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne, odparła, że "jeśli chodzi o ustawę, która wprowadza fundusz kompensacyjny, jest ona w trakcie uzgodnień".

- Spłynęło sporo uwag, które analizujemy i nanosimy poprawki. W najbliższym czasie ta ustawa trafi na Stały Komitet Rady Ministrów i do Sejmu - dodała wiceminister.

Pieniądze za niepożądane skutki

10 kwietnia Rządowe Centrum Legislacji przekazało, że projekt o Funduszu Kompensacyjnym, przewidującym odszkodowania dla osób, u których wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne trafił do konsultacji publicznych. Potrwają one 14 dni.

Reklama

O rekompensatę będą mogły ubiegać się osoby, u których wystąpiły niepożądane działania w wyniku przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19 jeszcze przed wejściem w życie przepisów - po 26 grudnia 2020 roku, czyli wtedy, gdy rozpoczęto w Polsce te szczepienia.

Świadczeniem kompensacyjnym zostaną objęte również działania niepożądane, które wystąpiły w wyniku pozostałych szczepień przeprowadzonych od 1 stycznia 2022 r.

Rekompensata będzie miała charakter zryczałtowanej kwoty ustalonej w projekcie i w zależności przede wszystkim od okresu pobytu w szpitalu wynieść ma od 10 tys. do 100 tys. zł.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy