Reklama

Reklama

Pomorskie. Osiedle "covidowe" w Nadmorskim Parku Krajobrazowym. Deweloper oskarżony

​Prokuratura Rejonowa w Pucku skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie wybudowania wbrew przepisom osiedla w otulinie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Aktem oskarżenia objęto prezesa spółki prowadzącej budowę. Śledczy zarzucili szefowi firmy wzniesienie obiektu w otulinie terenu objętego ochroną ze względów przyrodniczych - poinformował dział prasowy Prokuratury Krajowej. Chodzi o sprawę z sierpnia 2020 roku, kiedy spółka MS King rozpoczęła budowę 10 budynków dwukondygnacyjnych, podając, że mają przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się COVID-19.

"Prezes spółki nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i odmówił składania wyjaśnień" - przekazała prokuratura. Akt oskarżenia skierowano do Sądu Rejonowego w Wejherowie. Prezesowi grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 - dodał dział prasowy Prokuratury Krajowej.

Bloki opodal rezerwatu mikołajka

Chodzi o sprawę z sierpnia 2020 roku, kiedy spółka MS King rozpoczęła budowę 10 budynków dwukondygnacyjnych na działce usytuowanej w Mechelinkach (woj. pomorskie, pow. pucki). "Jak ustalono, inwestycja prowadzona była wbrew przepisom" - zaznaczył dział prasowy Prokuratury Krajowej.

W oświadczeniu złożonym w Starostwie Powiatowym w Pucku, jako cel budowy inwestor wskazał przeciwdziałanie COVID-19, powołując się na przepis art. 12 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Jednak, jak zaznaczył dział prasowy, cel ten nie został w racjonalny sposób uprawdopodobniony przez inwestora.

Osiedle w rezerwacie Łosiowe Błota. Prokuratura czeka na kluczową opinię

Działka, na której realizowano inwestycję, usytuowana jest w otulinie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, na terenie objętym ochroną ze względów przyrodniczych i krajobrazowych. W planie zagospodarowania przestrzennego miejscowości Mechelinki teren ten jest oznaczony jako zieleń nieuporządkowana z zakazem budowy. Działka położona jest na obszarze szczególnie zagrożonym powodzią w rozumieniu Prawa wodnego. 

Reklama


Wstrzymanie robót budowlanych

"Rozpoczęcie robót budowlanych bez uzyskania stosownego pozwolenia wodnoprawnego narusza przepisy tej ustawy, a takiego zezwolenia inwestor nie pozyskał" - podsumowała prokuratura.

Zamek w Stobnicy. Co dalej z inwestycją? Pozwolenie na budowę nieważne

W toku śledztwa, równolegle do działań karnych, prokurator zainicjował postępowanie administracyjne. "Wniósł o wstrzymanie robót budowlanych prowadzonych w otulinie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, wskazując na brak podstaw do uznania, że inwestycja podlega ochronie wynikającej z art. 12 powołanej ustawy. Na mocy decyzji Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego roboty budowlane zostały wstrzymane" - wskazała prokuratura.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje