Reklama

Reklama

Polska będzie produkować szczepionkę przeciwko COVID-19

Polski Fundusz Rozwoju sfinansuje produkcję w Polsce szczepionki przeciwko COVID-19 - poinformowano podczas środowej konferencji prasowej.

- Podpisaliśmy dziś z Mabion porozumienie, na mocy którego polska spółka biotechnologiczna może pozyskać do 40 mln zł na zwiększenie mocy produkcyjnych - niezbędnych do seryjnego wytwarzania szczepionek amerykańskiej firmy Novavax przeciwko COVID-19 - przekazał podczas konferencji prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. 

- Na podstawie umowy ramowej między Novavax i Mabion w pierwszej połowie tego roku spółka dokona transferu technologii do swojego zakładu, a następnie wyprodukuje serie techniczne substancji czynnej będącej głównym składnikiem szczepionki przeciwko COVID-19 - informował Borys.

Reklama

- Po pozytywnym zakończeniu testów i uzyskaniu przez Novavax zezwoleń na dopuszczenie szczepionki do obrotu, Mabion będzie w stanie dostarczyć szczepionki w ciągu kilku dni i rozpocząć produkcję w skali komercyjnej - przekazano.

- Musimy mieć świadomość, że branża biotechnologiczna i tego typu projekty wiążą się z podwyższonym ryzykiem, dlatego tym bardziej trzymamy kciuki za spółkę. Wierzymy w jej kompetencje w zakresie tego, aby sprawnie, skutecznie produkcję szczepionek przeciwko COVID uruchomić na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2021 roku - powiedział Borys.

- Inwestycja jest dla nas szczególnie ważna, bo wpisuje się w walkę z COVID-19. Produkcja szczepionki w Polsce może zwiększyć pewność dostaw na rynek Polski, a zmagają się z tym wszystkie kraje Unii Europejskiej - mówił. 

"Rozumiemy, jaka odpowiedzialność na nas spoczywa"

Maciej Wieczorek z Mabion przyznał, że rozmowy z Novavax rozpoczęły się kilka miesięcy temu. 

- Jesteśmy czysto polską spółką założoną przez kilka polskich firm farmaceutycznych. W międzyczasie staliśmy się czołową spółką, która rozwinęła i wdrożyła w skali przemysłowej nowoczesne technologie w zakresie rekombinowanych białek, czyli tych produktów, które dzisiaj są najistotniejsze w nowoczesnych lekach biotechnologicznych. Jesteśmy przekonani, że jesteśmy idealnym partnerem dla spółki Novavax, by stać się czołowym, jednym z najważniejszych miejsc wytwórczych tej nowoczesnej szczepionki - mówił.

- Rozumiemy, jaka odpowiedzialność na nas spoczywa, w wymiarze nie tylko biznesowym, ale i społecznym. Mamy nadzieję, że to jest pierwszy krok do zbudowania znaczących mocy wytwórczych szczepionek w Polsce - powiedział. 

- Projekt dotyczący finansowania Mabionu jest teraz priorytetowy, jest szansą, aby rozpocząć produkcję szczepionki w Polsce. Inwestycja w kwocie 40 mln zł przyczyni się do tego, że Mabion będzie mógł podwoić moce produkcyjne w tym roku, na tym się najbardziej koncentrujemy - zaznaczył Borys.

Wcześniej o planach FPR Borys informował na Twitterze.

"@Grupa_PFR sfinansuje inwestycje w produkcję w Polsce szczepionki na #COVID19 amerykańskiej firmy Novavax przez firmę biotechnologiczną Mabion Transfer technologii już w 2 kw. Polska dołączy do grona krajów, w których produkowana jest szczepionka przeciw #COVID19" - napisał

"Zdrowie Polaków jest najwyższym priorytetem rządu"

"Dziś wszystkie państwa walczą nie tylko z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, ale także z brakami szczepionek. Zapotrzebowanie jest ogromne, a podaż ograniczona. Jest tylko kilka firm na świecie, które dysponują technologią oraz zapleczem produkcyjnym, by wytwarzać szczepionki. (...) Dlatego podjęliśmy starania, by uniezależnić się od zagranicznych dostawców i unijnych procedur, które okazały się mniej skuteczne, niż nasze polskie rozwiązania. Dzięki wsparciu finansowemu z  PFR polska firma Mabion zyska możliwość produkcji szczepionki przeciw COVID-19, opracowanej przez amerykańską firmę Novavax. Już w tym kwartale ruszy niezbędna produkcja testowa, która rozpocznie proces transferu technologii do Polski" - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

W jego ocenie, to ważny i potrzebny krok w zabezpieczeniu strategicznych interesów Polski i bezpieczeństwa jej obywateli. 

"Zdrowie Polaków jest najwyższym priorytetem rządu i miejmy nadzieję, że ogłoszona dzisiaj umowa przyczyni się również powrotu naszego życia społecznego i gospodarczego do normalnego funkcjonowania" - podkreślił Morawiecki.

Podpisane przez Zarząd spółki Mabion i Polski Fundusz Rozwoju porozumienie dotyczy potencjalnej inwestycji PFR do kwoty 40 mln zł. Celem transakcji jest rozbudowa mocy produkcyjnych Spółki w związku ze współpracą Mabion z amerykańską firmą Novavax i potencjalną produkcją szczepionki przeciw COVID-19 będącej w trakcie rejestracji, w skali komercyjnej.

Warunkiem uzyskania finansowania dłużnego w wysokości do 30 mln zł jest m.in. podpisanie przez Mabion z Novavax umowy na komercyjną produkcję kandydata na szczepionkę: NVX-CoV2373.

Mabion zawarł z Novavax umowę ramową 3 marca 2021 roku. Na jej podstawie w pierwszej połowie tego roku Spółka dokona transferu technologii do swojego zakładu, a następnie wyprodukuje serie techniczne substancji czynnej będącej głównym składnikiem szczepionki. Po pozytywnym zakończeniu testów i uzyskaniu przez Novavax zezwoleń na dopuszczenie do obrotu NVX-CoV2373, Mabion i Novavax podejmą rozmowy w sprawie umów i potencjalnych zamówień na produkcję w skali komercyjnej.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj

Rozlicz pit online już teraz lub pobierz darmowy program

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy