Reklama

Reklama

Polscy naukowcy zbadają związek szczepień na gruźlicę z koronawirusem

Naukowcy zbadają wpływ szczepień na gruźlicę na zapadalność i przebieg zakażeń koronawirusem. Projekt dofinansuje Agencja Badań Medycznych (ABM). Badanie zostanie przeprowadzone w grupie tysiąca pracowników ochrony zdrowia.

Agencja Badań Medycznych przekazała, że projekt zrealizuje zespół naukowców z Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz Szpitala św. Ludwika i Szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie, Szpitala Bielańskiego i Szpitala Praskiego w Warszawie. Pracami pokieruje dr n. med. Hanna Czajka.

Pierwsze takie badanie

Badanie przeprowadzone zostanie w grupie tysiąca pracowników ochrony zdrowia w Polsce. Zebrany od uczestników materiał biologiczny oraz obserwacja stanu ich zdrowia, pozwoli ocenić, czy wykonywane powszechnie szczepienia przeciw gruźlicy szczepionką BCG-10 mogą mieć wpływ na zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz przebieg choroby COVID-19.

Reklama

ABM podała, że uzyskane podczas badania dane pomogą ustalić, czy szczepionka przeciw gruźlicy produkowana i stosowana od lat w Polsce, wzbudza odpowiedź immunologiczną pozwalającą na zwalczanie zakażeń wirusowych, w tym także SARSCoV-2 w sytuacji pandemii. Jak wskazano, szczepionka podana w ramach projektu nigdy dotąd nie była badana pod tym kątem.

Na wsparcie badań klinicznych, ukierunkowanych na przeciwdziałanie COVID-19, ABM chce przeznaczyć nawet 50 mln zł, a jeśli zaistnieje taka potrzeba - więcej.

Dotychczas, w ramach tzw. szybkiej ścieżki, ukierunkowanej na przeciwdziałanie COVID-19, prezes ABM wydał pozytywną rekomendację dla projektów przygotowanych przez badaczy z Uniwersytetu Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Terapia osoczem ozdrowieńców

Zespół badaczy z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu pod kierownictwem prof. dr hab. Grzegorza Mazura przeprowadzi badania dotyczące zastosowania osocza ozdrowieńców w terapii chorych na COVID-19 wraz oceną postępu terapii osoczem. Projekt zakłada, że osoby, które wyzdrowiały z COVID-19, wytworzyły przeciwciała, które neutralizują wirusa.

Celem badania zaproponowanego przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, pod kierownictwem prof. dr hab. Marcina Moniuszko, jest natomiast opracowanie szybkiego testu diagnostycznego umożliwiającego identyfikację osób z wysokim ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19. Test diagnostyczny przygotowany zostanie w postaci aplikacji, przeznaczonej do użytku dla lekarzy zajmujących się pacjentami z COVID-19. 

Katarzyna Lechowicz-Dyl

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy