Reklama

Reklama

Polscy medycy rozpoczynają szczepienie pracowników kwatery głównej NATO

Ponad 20 polskich medyków ma w ciągu trzech dni zaszczepić na COVID-19 około 3,5 tys. pracowników kwatery głównej NATO w Brukseli. Do szczepień wykorzystana będzie szczepionka firmy AstraZeneca z polskich zasobów.

"Zawsze byliśmy lojalnym i rzetelnym sojusznikiem NATO. I tak samo traktujemy inicjatywy Sojuszu związane z walką z pandemią, bo wierzymy, że tylko solidarne działanie z naszymi przyjaciółmi przyniesie światu szybki powrót do normalnego życia" - napisał w niedzielę na Facebooku premier RP Mateusz Morawiecki.

Za zorganizowanie akcji podziękował sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

- Jestem wdzięczny za gotowość Polski do dostarczenia szczepionek przeciw COVID-19. To pokazuje, jak bardzo ważnym państwem członkowskim jest Polska, która jest gotowa wspierać wysyłki NATO na wiele różnych sposobów. Solidarność i odporność leżą w sercu naszego Sojuszu, i to dokładnie pokazuje polska oferta. Polska jest silnym i niezawodnym państwem sojuszniczym, które dostarcza wsparcia w postaci sprzętu medycznego, personelu i ekspertyz wielu innym sojusznikom i partnerom od początku pandemii - powiedział Norweg.

Reklama

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował, że Stoltenberg zwrócił się do szefa polskiego rządu z prośbą o pomoc w zaszczepieniu pracowników kwatery głównej Sojuszu.

- Premier Morawiecki podjął decyzję o udzieleniu takiej pomocy. (...) To jest wyraz naszej odpowiedzialności w stosunku do sojuszników. Polska jest stabilnym i sprawdzonym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego i zawsze, kiedy jest taka możliwość, pomagamy naszym partnerom - podkreślił Dworczyk.

Jak dodał, Polska przywiązuje dużą wagę do uzgodnień NATO dotyczących zdolności reagowania na sytuacje kryzysowe, przyjętych na szczycie w Warszawie w 2016 roku. - Zespół, który uda się do kwatery głównej NATO, jest tego najlepszym przykładem - podkreślił Dworczyk.

Ładowanie...

Dworczyk zwrócił uwagę, że wylot do Brukseli będzie kolejnym wyjazdem polskiej misji medycznej, a polscy medycy wspierali już w walce z pandemią m.in. Włochów, Hiszpanów czy Słowaków.

Wyjazd do Brukseli organizuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które koordynuje wszystkie przygotowania, podobnie jak to było w przypadku wylotu polskich medyków na Słowację czy do Wielkiej Brytanii.

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje