Reklama

Reklama

Policyjne kontrole na Wielkanoc? Rzecznik komendanta głównego komentuje

W czwartek na konferencji prasowej premier wraz z ministrem zdrowia ogłosili nowe obostrzenia pandemiczne na najbliższe tygodnie. Pojawiło się też zalecenie, by święta wielkanocne spędzać w niewielkim gronie. Co w związku z tym zamierza policja? Mariusz Ciarka, rzecznik komendanta głównego policji, wypowiedział się w tej sprawie.

- W trakcie świąt wielkanocnych nie będziemy prowadzić wyrywkowych kontroli w domach - powiedział Polsat News Mariusz Ciarka. Rzecznik KGP zaznaczył również, że policjanci nie prowadzili podobnych działań ani na Wielkanoc ubiegłego roku, ani w trakcie ostatnich świąt Bożego Narodzenia.

Ciarka wspomniał jednak, że jeśli do policjantów wpłynie np. zgłoszenie o imprezie, w trakcie której nie będą przestrzegane stosowne ograniczenia, to funkcjonariusze będą musieli interweniować. 

Reklama

Skomentował także zarzuty dotyczące bezprawnego działania policji w dobie pandemii. - Trzeba zlikwidować mity, że te nasze działania są bezprawne, niekonstytucyjne. Rok temu rzeczywiście te podstawy prawne budziły pewne wątpliwości, bo nikt nie wiedział, że będzie w Polsce stan epidemii. Natomiast w międzyczasie parlament wielokrotnie nowelizował przepisy - oznajmił.

Rzecznik KGP dodał też, że w kodeksie wykroczeń istnieje już stosowny artykuł dotyczący karania grzywną osób, które łamią postanowienia ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi. - To już jest konkretna podstawa prawna - powiedział. 

Wspomniał także, że owe przepisy regulują także kwestię zasłaniania ust i nosa i policjanci mogą ten nakaz egzekwować.

Rozlicz pit online już teraz lub pobierz darmowy program

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje