Reklama

Reklama

Policja: Ok. 200 naruszeń kwarantanny w ciągu doby

Ostatniej doby policjanci w całym kraju skontrolowali ponad 77 tys. osób poddanych kwarantannie. W około 200 przypadkach stwierdzono uchybienia kwalifikujące się do ukarania - przekazał rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

Jak przekazał rzecznik Komendy Głównej Policji od początku akcji monitorowania osób przebywających na kwarantannie funkcjonariusze dokonali ponad 4,4 mln kontroli.

Inspektor wskazał, że ostatniej doby policjanci sprawdzili ponad 77 tys. osób poddanych przymusowej kwarantannie. Zaznaczył, że podczas kontroli w około 200 przypadkach stwierdzono uchybienia, które w ocenie funkcjonariuszy kwalifikują się do ukarania.

Przypomniał przy tym, że zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, inspektor sanitarny może wymierzyć grzywnę od 5 do 30 tys. zł.

Reklama

Dodał, że policjanci podczas ostatniej doby otrzymali 14 próśb o pomoc w sprawie zakupu żywności, wysłania przesyłki czy wyniesienia śmieci z domu.

Ponad 150 policjantów zakażonych

Rzecznik KGP przekazał też, że funkcjonariusze skontrolowali już prawie 162 tys. pojazdów komunikacji zbiorowej, a ostatniej doby ponad 4,8 tys.

Ciarka przypomniał, że każdego dnia do działań prewencyjnych, w tym zapobiegających zakażeniom, zaangażowanych jest od 21 do 25 tys. funkcjonariuszy.

Zaznaczył, że ponad 150 policjantów jest zarażonych koronawirusem, a od początku działań ponad 2,5 tys. było, lub jest jeszcze na kwarantannie.

Apel na majówkę

Rzecznik KGP zaapelował również, o stosowanie się do obowiązujących ograniczeń. "Informujemy i przekazujemy komunikaty, również przy pomocy urządzeń nagłaśniających. Zwracamy uwagę na odstępy między osobami, obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zakaz grupowania się. Stosujmy się do obowiązujących zasad" - podkreślił.

"Mamy nadzieję, że podczas zbliżającej się 'majówki' Polacy zachowają dystans społeczny i ograniczą spotkania w większym gronie, zwłaszcza obcych osób, podobnie jak przestrzegali tych zasad w święta wielkanocne" - przekazał Ciarka.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy