Reklama

Reklama

Policja: Będziemy stanowczo egzekwować obostrzenia

- Policjanci będą stanowczo egzekwować wprowadzone nakazy, zakazy i ograniczenia, aby maksymalnie ograniczyć transmisję koronawirusa - zapowiedział rzecznik komendanta głównego policji, insp. Mariusz Ciarka. Na ulicach będą wzmożone kontrole. - Sytuacja jest poważna i dużo zależy od zdyscyplinowania społeczeństwa - zaznaczył.

Od soboty w całej Polsce obowiązują obostrzenia wprowadzone celem zwalczania epidemii COVID-19. Wcześniej obejmowały one cztery województwa: warmińsko-mazurskie, pomorskie, lubuskie i mazowieckie. Przyczyną zaostrzenia reżimu sanitarnego jest wzrost zakażeń koronawirusem. Teraz w całym kraju zamknięte są m.in. hotele, część sklepów w galeriach handlowych, kina, teatry, muzea, galerie sztuki, kasyna, baseny, stoki narciarskie, kluby fitness czy siłownie.

Reklama

Wzmożone kontrole policji

Rzecznik Komendy Głównej Policji opowiedział o planowanych działaniach policji. - Z uwagi na poważną sytuację związaną z ciężkimi zachorowaniami na COVID-19 i duże obciążenie służby zdrowia, aby maksymalnie ograniczyć transmisję wirusa, policjanci będą stanowczo egzekwować wprowadzone nakazy, zakazy i ograniczenia - podkreślił.

- Wiąże się to ze wzmożonymi kontrolami, prowadzonymi przez policjantów i wspólnie z pracownikami inspekcji sanitarnej, a osoby niestosujące się do ograniczeń, dystansu, obowiązku zakrywania ust i nosa maseczką muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi - wyjaśnił insp. Mariusz Ciarka.

"Sytuacja jest poważna"

Policjant zwrócił uwagę, że codziennie do działań kierowanych jest około 20 tys. funkcjonariuszy, którzy kontrolują sklepy, miejsca organizacji wesel i dyskotek, a także przestrzeganie obowiązku zasłaniania nosa i ust. 

- Te działania cały czas prowadzimy, a z uwagi na nowe nakazy, zakazy i ograniczenia ich egzekwowanie dalej będzie dla nas priorytetem tym bardziej, że liczba zachorowań rośnie, sytuacja jest poważna i dużo zależy od zdyscyplinowania społeczeństwa - zaznaczył.

- Tak, jak od samego początku wspieramy inspekcję sanitarną, tak cały czas należy spodziewać się dalszych działań z naszej strony, mających na celu maksymalne odciążenie służby zdrowia - zapowiedział rzecznik KGP.

W ostatnich dniach dzienny przyrost zakażeń przekraczał 25 tysięcy. W piątek resort zdrowia poinformował, że w ciągu doby badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 25 998 osób. Zmarło 419 osób. Od początku epidemii zdiagnozowano w Polsce ponad dwa mln zakażonych.

Darmowy program - rozlicz PIT 2020

Reklama

Reklama

Reklama