Reklama

Reklama

Po proteście kobiet w stolicy mandaty, pouczenia i wnioski o ukaranie dla 24 osób

Policjanci w związku z samochodowym protestem przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego wylegitymowali we wtorek 24 osoby - poinformował rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak. Protest prowadzono pod hasłem "Odrzuć projekt Godek #Piekłokobiet"

We wtorek kilkadziesiąt samochodów z naklejonymi na szybę kartkami z logo Ogólnopolskiego Strajku Kobiet oraz hasłami "Myślę, czuję, decyduję" jeździło wokół ronda Dmowskiego w centrum stolicy. Wśród aut byli również rowerzyści z plakatami strajku. Kierowcy - głównie kobiety - używali sygnałów dźwiękowych. W ten sposób protestowano przeciwko obywatelskiemu projektowi przepisów zaostrzających prawo antyaborcyjne, którym w tym tygodniu ma zająć się Sejm. Protest prowadzono pod hasłem "Odrzuć projekt Godek #Piekłokobiet".

Rzecznik stołecznej policji poinformował, że w związku z akcją wylegitymowano 24 osoby, z czego cztery ukarano mandatami karnymi, w przypadku sześciu wnioski o ukaranie skierowano do sądu, a pozostałe osoby zostały pouczone. 

Reklama

"Najwięcej wykroczeń związanych było z łamaniem przepisów ruchu drogowego. Przykładem jest między innymi tamowanie ruchu" - wyjaśnił Marczak.

"Na tym nie koniec. Wobec wszystkich skierowane zostaną materiały do właściwego inspektora sanitarnego. Dotyczy to między innymi nieuzasadnionego przemieszczania się" - poinformował policjant. Sanepid decyduje o nałożeniu kar administracyjnych za złamanie obostrzeń związanych z epidemią.

"Wyjeżdżamy za Ważną Potrzebą"

Ogólnopolski Strajk Kobiet oraz aktywistki i aktywiści zachęcają w mediach społecznościowych, aby w dobie epidemii swój protest wyrazić m.in. poprzez umieszczenie rysunku błyskawicy na oknach i wywieszanie plakatów. Wtorkową akcją w Warszawie Ogólnopolski Strajk Kobiet zwołał na Facebooku pod hasłem "Wyjeżdżamy za Ważną Potrzebą".

Z porządku obrad zaplanowanych na 15 i 16 kwietnia wynika, że Sejm miałby się zająć m.in. obywatelskimi projektami, które zmierzają do zaostrzenia prawa antyaborcyjnego, wprowadzenia kar za edukację seksualną dzieci oraz za dopuszczenie do udziału dzieci w polowaniach.

Projekt "Zatrzymaj aborcję" zakłada zniesienie możliwości przerwania ciąży ze względu na duże prawdopodobieństwo ciężkich i nieodwracalnych wad płodu. Propozycja zmian, pod którą podpisało się ponad 830 tys. obywateli, została złożona w Sejmie jesienią 2017 r. Do reprezentowania Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej została wskazana Kaja Godek.

Dotychczasowe przepisy

Obowiązująca od 1993 r. ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala na dokonanie aborcji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy