Alicja Jakubowska, naczelna pielęgniarka ze szpitala MSWiA w Warszawie, została pierwszą osobą w Polsce zaszczepioną przeciw COVID-19. Eksperci przekonują, że masowe szczepienia mogą w końcu powstrzymać pandemię koronawirusa.
Do szczepienia doszło w niedzielę po godz. 8 rano. Pielęgniarka przyjęła szczepionkę Comirnaty, opracowaną przez amerykański Pfizer i niemiecki BioNTech. Alicję Jakubowską zaszczepił dr Artur Zaczyński - dyrektor szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym.
- Są emocje - powiedziała Alicja Jakubowska i podziękowała dyrekcji za wytypowanie jej do pierwszego szczepienia w Polsce. - Jestem z tego dumna, że zostałam wybrana. Dla mnie to też jest historyczny moment - stwierdziła.
- Jeśli chcemy zakończyć epidemię, to musimy się zaszczepić - podkreśliła.
Już po szczepieniu w obecności dziennikarzy i fotoreporterów powiedziała: - Nic nie bolało, czuję się bardzo dobrze.
Po Alicji Jakubowskiej szczepionkę otrzymał dyrektor szpitala MSWiA prof. Waldemar Wierzba. - Kompletnie nic nie poczułem, chyba z wrażenia - powiedział.
Po nim zaszczepieni zostali: dr Artur Zaczyński - dyrektor Szpitala Tymczasowego na Stadionie PGE Narodowy, ratownik medyczny Sławomir Butkiewicz, dr Agnieszka Szarowska i diagnostka laboratoryjna Angelika Aplas.
- Po prostu kamień z serca - powiedziała Aplas.
Pierwsza dostawa szczepionek dotarła z belgijskiego magazynu firmy Pfizer w Puurs do Polski w piątek ok. godz. 22. Transport trafił ok. godz. 6.45 do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim. Tu został rozdzielony. Szczepionki ruszyły w dalszą trasę do hurtowni farmaceutycznych, które przygotowały całą wysyłkę do 72 tzw. szpitali węzłowych. W nich od niedzieli zaczynają się pierwsze szczepienia.
Narodowy Program Szczepień zakłada, że w pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych; następnie będą to seniorzy, służby mundurowe i nauczyciele.
Pierwsza transza to 10 tys. dawek. Kolejny transport ma zawierać 300 tys. dawek. Do końca stycznia powinno dotrzeć do Polski 1,5 mln dawek.
Szczepionka jest rozprowadzana w UE pod marką Comirnaty, która stanowi połączenie terminów COVID-19 i mRNA oraz angielskich słów community (wspólnota) i immunity (odporność).
Komisja Europejska dopuściła szczepionkę do obrotu 21 grudnia, po pozytywnej rekomendacji Europejskiej Agencji Leków.