Reklama

Reklama

Pełnomocnik rządu ds. szczepień zabrał głos po decyzji EMA

"Wnioski naukowe są jasne" - stwierdził Michał Dworczyk na Twitterze, komentując konkluzje ze śledztwa Europejskiej Agencji Leków w sprawie związku szczepień przeciwko covid preparatem AstraZeneca z występowaniem zakrzepów.

"Komitet ekspercki EMA jednoznacznie potwierdza, że szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna. Preparat nie ma związku ze zwiększeniem liczby przypadków zakrzepowych. Wnioski naukowe są jasne" - napisał na Twitterze pełnomocnik polskiego rządu do spraw szczepień. 

"Europejska Agencja Leków potwierdziła w czwartek, że decyzja o wstrzymaniu kampanii szczepień przeciw COVID-19 szczepionką AstraZeneca została podjęta przez wiele krajów w Europie przedwcześnie. Biorąc pod uwagę badania i fakty, można jednoznacznie stwierdzić, że szczepionką AstraZeneca można nadal szczepić" - podało Centrum Informacyjne Rządu na profilu #SzczepimySię.

Reklama

Decyzja EMA

Kilkanaście krajów, w tym Niemcy, Francja, Włochy i Hiszpania, zawiesiło w ostatnich dniach podawanie szczepionki AstraZeneca w związku z obawami, że może ona powodować zakrzepy krwi. Po przeanalizowaniu dostępnych danych EMA poinformowała, że ryzyko zakrzepów wśród zaszczepionych tym preparatem nie jest wyższe niż w całej populacji. 

Dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke poinformowała, że szczepionka przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna, ale nie da się wykluczyć związku między zaszczepieniem a przypadkami zakrzepów krwi, które wystąpiły.

- Jest to bezpieczna i skuteczna szczepionka. Jej zalety związane z ochroną ludzi przed COVID-19 przeważają (...) nad ryzykiem. Szczepionka nie jest odpowiedzialna za ogólny wzrost przypadków zakrzepów krwi. Posługując się dostępnymi dowodami (...) ciągle nie możemy definitywnie wykluczyć związku między przypadkami, które wystąpiły, a zaszczepieniem - oświadczyła Cooke.

Darmowy program - rozlicz PIT 2020

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje