Reklama

Reklama

Paszporty covidowe. Polska w gronie krajów-testerów

Polska testuje podłączenie do unijnego systemu cyfrowych certyfikatów COVID-19 - dowiedziała się reporterka Polsat News. Oprócz Polski w testach bierze udział jeszcze 18 państw UE. 1 czerwca w akcji mają wziąć udział 24 kraje. Jak podkreślają unijni dyplomaci, paszporty covidowe mają ułatwić swobodne poruszanie się wewnątrz UE, przy zachowaniu bezpieczeństwa epidemiologicznego.

Jak dowiedziała się Dorota Bawołek, korespondentka Polsat News w Brukseli, wśród 18 państw, które przystąpiły do testów paszportów szczepionkowych jest Polska. Sprawdzian ten ma na celu przetestowanie kontroli zabezpieczeń oraz możliwości weryfikacji danych, które miałaby się pojawić w paszporcie covidowym. 

Drugiego dnia szczytu UE w Brukseli przywódcy unijni wyrazili zadowolenie w związku z osiągniętym w ubiegłym tygodniu porozumieniem dotyczącym paszportów szczepionkowych - poinformował we wtorek PAP unijny urzędnik wysokiego szczebla.

Reklama

Liderzy wyrazili też poparcie dla projektu konkluzji dotyczących walki z pandemią COVID-19.

"Tempo szczepień przyspieszyło w całej UE i powinno zostać utrzymane. To, wraz z poprawą ogólnej sytuacji epidemiologicznej, pozwoli na stopniowe ponowne otwieranie się naszych społeczeństw. Musimy jednak zachować czujność w odniesieniu do pojawiania się i rozprzestrzeniania się wariantów (wirusa) oraz podejmować niezbędne działania. Kluczowe znaczenie będą miały ciągłe prace nad zwiększeniem produkcji szczepionek i zapewnieniem odpowiedniej podaży w całej UE" - czytamy w projekcie.

"Wysiłki mające na celu zapewnienie skoordynowanego podejścia (wobec pandemii) powinny być kontynuowane przed zbliżającym się latem. W tym kontekście Rada Europejska z zadowoleniem przyjmuje porozumienie osiągnięte w sprawie unijnego cyfrowego certyfikatu Covid i wzywa do jego szybkiego wdrożenia. W następnym kroku, mając na celu ułatwienie swobodnego przemieszczania się w UE, wzywa do szybkiej zmiany zalecenia Rady w sprawie podróżowania po UE" - brzmi dalsza część konkluzji.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy