Reklama

Reklama

Otwarcie modułowego szpitala dla chorych na COVID-19 w Warszawie

W Warszawie został uruchomiony modułowy szpital dla chorych na COVID-19 - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie gen. prof. Grzegorz Gielerak podkreślił, że jest to pierwszy tego typu szpital w Polsce.

"Dziś na terenie Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM) w Warszawie uruchomiony został szpital modułowy, w którym będą leczeni pacjenci zakażeni COVID-19. Dzięki czemu zostaną zwolnione miejsca na oddziałach specjalistycznych w WIM" - podał we wtorek rano resort obrony na swoim profilu na Twitterze.

Reklama

Szef resortu obrony podczas konferencji prasowej w WIM podkreślił, że żołnierze Wojska Polskiego "są na pierwszej linii walki z koronawirusem". Mówiąc o nowo otwartym szpitalu modułowym, Błaszczak podkreślił: - Jesteśmy gotowi, żeby pomagać najciężej chorym, tu właśnie w Wojskowym Instytucie Medycznym. Jesteśmy gotowi, bo mamy wdrożone rozwiązania, które zapewnią pomoc, tym wszystkim, którzy tej pomocy potrzebują.

Pierwszy tego typu szpital w Polsce

Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie gen. prof. Grzegorz Gielerak ocenił, że nowy szpital jest "szpitalem tymczasowym plus". - Ten plus oznacza najwyższy poziom bezpieczeństwa epidemicznego personelu i pacjentów, nielimitowany zakres możliwości terapeutycznych, jakich wymagają pacjenci z COVID-19 oraz - co nie mniej ważne - bezpośrednie sąsiedztwo szpitala o najwyższym poziomie referencyjności (na ul. Szaserów), co stwarza dodatkowe możliwości wymaganej w danej sytuacji klinicznej terapii, czy diagnostyki - wyjaśnił gen. Gielerak.

Szef WIM podkreślił też, że jest to pierwszy tego typu szpital w Polsce. - Dzięki zastosowanym tu technologiom i rozwiązaniom organizacyjnym z powodzeniem będzie mógł funkcjonować, realizując zadania medyczne oraz szkoleniowe jeszcze długo po zaprzestaniu epidemii, przyczyniając się do podniesienia bezpieczeństwa państwa i obywateli - zapowiedział gen. Gielerak.

Przygotowany "z myślą o negatywnym rozwoju sytuacji"

We wtorek w Polskim Radiu szef MON Mariusz Błaszczak informował, że uruchomiony szpital modułowy przy ulicy Szaserów w Warszawie oparty będzie na kadrze medycznej Wojskowego Instytutu Medycznego i będzie przeznaczony dla tych, którzy będą najciężej przechodzili COVID-19. Zaznaczył też, że został on przygotowany "z myślą o negatywnym rozwoju sytuacji", jeśli chodzi o epidemię.

Podkreślił, że szpital ma charakter modułowy i w sytuacji, w której byłaby taka potrzeba, może być przeniesiony w inne miejsce. - Odciążamy w ten sposób łóżka dla pacjentów niecovidowych w Wojskowym Instytucie Medycznym, który jest jednym z największych szpitali w Warszawie - mówił Błaszczak.

W szpitalu mieści się 66 stanowisk intensywnej terapii wyposażonych w respiratory i kardiomonitory wraz z pełną infrastrukturą diagnostyczną i logistyczną. W razie potrzeby można go przystosować do przyjęcia 124 pacjentów. Przy jego tworzeniu wykorzystano doświadczenia specjalistów WIM z misji medycznych w Lombardii i USA. 

Przekaż 1 proc. na Fundację Polsat, rozliczając PIT TUTAJ

Ładowanie...

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje