Reklama

Reklama

Opóźnione zaprzysiężenie rządu

- Premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński czują się dobrze. Będą na uroczystości zaprzysiężenia nowych ministrów - powiedział szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.

Uroczystość zaprzysiężenia ma się odbyć we wtorek 6 października w ogrodach Pałacu Prezydenckiego. Pierwotnie była zaplanowana na poniedziałek, ale tego dnia rano Przemysław Czarnek, który ma zostać ministrem edukacji i nauki poinformował, że jest zakażony koronawirusem.

W tej sytuacji premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy o wyznaczenie innego terminu dokonania zmian w składzie Rady Ministrów. Nowi ministrowie mają zostać powołani we wtorek o g. 14.

"Uroczystość zaprzysiężenia nowych ministrów powinna się odbyć z zachowaniem wszelkich zasad sanitarnych, ponieważ mamy w tej chwili sytuację, że jesteśmy po rekonstrukcji rządu i potrzebne jest, by kontynuować działania, które już zostały podjęte przez ministrów, którzy są odwołani i nowych ministrów, z wyłączeniem prof. Przemysława Czarnka" - powiedział Sobolewski w TVP1.

Reklama

Ministrowie w kwarantannie

Podkreślił, że konieczność kontynuowania prac rządu jest podstawowym argumentem za tym, "by ta uroczystość się odbyła".

Po informacji, że Czarnek jest zakażony koronawirusem, powiatowy inspektor sanitarny przeprowadził postępowanie epidemiologiczne, które miało na celu wskazanie osób narażonych na zakażenie i wyznaczył osoby do ewentualnej kwarantanny i badań. W wyniku tego postępowania na kwarantannę zostali skierowani: wicepremier Jacek Sasin, szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, odchodzący szef MEN Dariusz Piontkowski oraz wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.

Powołani we wtorek mają zostać zarówno nowi ministrowie, jak i ministrowie, których resorty zmieniły nazwę i zakres kompetencji.

Jarosław Kaczyński odbierze nominację

Prezes PiS Jarosław Kaczyński odbierze nominację na stanowisko wicepremiera. Oprócz niego w rządzie będzie trzech wicepremierów. Na dotychczasowym stanowisku pozostaje Jacek Sasin, który będzie kontynuował pracę jako wicepremier i minister aktywów państwowych. Na wicepremiera oraz szefa nowego resortu - Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu - powołany zostanie Piotr Gliński. Jarosław Gowin odbierze natomiast nominację na stanowisko wiceprezesa Rady Ministrów oraz ministra rozwoju, pracy i technologii.

Prezydent powoła też Tadeusza Kościńskiego na szefa Ministerstwa Finansów i Funduszy oraz Michała Kurtykę, który obejmie funkcję ministra klimatu i środowiska. Nominacje z rąk prezydenta odbiorą także: Marlena Maląg na szefa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz Grzegorz Puda na szefa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Nominację na Ministra-Członka Rady Ministrów odebrać mają też Michał Cieślak (Porozumienie) oraz Michał Wójcik (Solidarna Polska).

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy