Reklama

Reklama

Omikron w Polsce. Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane

Resort zdrowia podał, że w Polsce wykrytych zostało 328 przypadków wirusa w wersji Omikron. Najwięcej przypadków wariantu nadal występuje w województwach pomorskim i mazowieckim.

W piątek Ministerstwo Zdrowia po raz pierwszy w swoich dziennych raportach na temat stanu pandemii podało informacje dotyczące Omikrona w Polsce. 

10 proc. zakażeń to Omikron 

Przekazano, że w wyniku sekwencjonowania w Polsce wykrytych zostało 328 przypadków wirusa w wersji Omikron. "Oznacza to, że na przestrzeni ostatnich czterech tygodni wersja ta stanowi już 10 proc. wszystkich przypadków zakażenia koronawirusem" - przekazało MZ.

Najwięcej przypadków wersji Omikron nadal występuje w województwach pomorskim i mazowieckim.

Łącznie od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 4 281 482 zakażeń. Zmarło 101 841 osób z COVID-19.

Reklama

Omikron na świecie. Będą groźniejsze mutacje?

Dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ostrzegł, że Omikron, mimo iż jest wariantem powodującym mniej groźne objawy COVID-19, jest niebezpieczny, ponieważ jego szybkie rozprzestrzenianie się może przynieść kolejne, groźniejsze mutacje wirusa.

- Chociaż Omikron powoduje objawy mniej groźne niż Delta, pozostaje wirusem bardzo niebezpiecznym, zwłaszcza dla osób niezaszczepionych - dodał Tedros.

Im bardziej Omikron krąży wśród populacji, tym większe jest ryzyko, że "pojawi się inny wariant (koronawirusa), który będzie jeszcze bardziej zakaźny i jeszcze bardziej śmiercionośny niż Omikron" - oznajmił

Szef WHO podkreślił, że 92 spośród 194 krajów członkowskich Organizacji nie zrealizowało celu, jakim było zaszczepienie 40 proc. populacji.

Dyrektor WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych dr Michael Ryan powiedział, że pojawiające się ostatnio opinie, iż Omikron z powodu tempa w jakim się rozprzestrzenia i łagodniejszych objawów "zastąpi" groźniejsze warianty i sprawi, że COVID-19 będzie chorobą taką jak grypa, są mylne. Podkreślił, że żadna nowa odmiana koronawirusa "nie jest dobrą wiadomością".

Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 16 047 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarło kolejnych 423 pacjentów. Tydzień temu, 7 stycznia, odnotowano 11 902 zakażeń i 117 zgonów.

Pacjenci z koronawirusem zajmują obecnie 15 656 łóżek covidowych w szpitalach. 1600 chorych na COVID-19 jest podłączonych do respiratorów.

Poznaj szczegółowe dane: KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT MINISTERSTWA ZDROWIA Z 14 STYCZNIA


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL