Reklama

Reklama

Omikron. Spotkanie polskich ekspertów ws. nowego wariantu

Zespół ds. badań genomu i mutacji koronawirusa zbierze się w poniedziałek o godz. 14, aby rozmawiać o nowym wariancie Omikron - powiedział w Polsat News wiceszef resortu Waldemar Kraska. Jak dodał, trzy godziny wcześniej zorganizowane zostanie specjalne posiedzenie sztabu kryzysowego.

Wiceszef MZ pytany w Polsat News o nową mutację koronawirusa - Omikron, podkreślił, że "jest ona bardzo poważną sytuacją". - Zresztą wszystkie kraje podchodzą do nowej mutacji bardzo poważnie. Tak samo Polska przygląda się jej uważnie - dodał.

Kraska poinformował też, że w poniedziałek o godz. 14 zbierze się zespół ds. badań genomu i mutacji wirusa SARS-CoV-2, który działa w Ministerstwie Zdrowia od 10 maja. Przekazał, że ta ekspercka grupa obradowała też w ubiegłym tygodniu. 

"Sytuacja jest inna niż kilkanaście dni temu"

Ponadto wiceminister przekazał, iż również w poniedziałek, ale o godz. 11 odbędzie się posiedzenie sztabu kryzysowego. - Na pewno będziemy się pochylali nad różnymi rozwiązaniami. Bo sytuacja jest inna niż jeszcze kilkanaście dni temu - powiedział Kraska.

Reklama

Wiceszef MZ powiedział także, że w najnowszym raporcie resortu znajdzie się ponad 13 tys. nowych zakażeń. O szczegółach przeczytasz tutaj.

Niedzielski: Szczególna uwaga na wracających z RPA

O posiedzeniu specjalnego sztabu kryzysowego poinformowała jako pierwsza "DGP". W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Państwowego Zakładu Higieny - Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Eksperci chcą oszacować, jakie zagrożenie dla Polski może stanowić nowy wariant oraz jakie ewentualne działania powinny zostać w związku z tym podjęte.

Minister zdrowia Adam Niedzielski polecił inspekcji sanitarnej, by zwracano szczególną uwagę w prowadzonych wywiadach epidemicznych na zagadnienie kontaktu z osobami powracającymi z Afryki, szczególnie RPA. Próbki pobrane od takich osób będą badane w laboratoriach pod kątem genomu wirusa.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy