Reklama

Reklama

Od piątku skierowania na dawkę przypominjącą dla nastolatków w wieku 12-15 lat

​Od piątku rozpoczyna się wystawianie skierowań na dawkę przypominającą dla nastolatków w wieku 12-15 lat. W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia wystawiło 245 tys. e-skierowań na dawkę przypominającą dla młodzieży 16-18 lat.

W szczepieniu przypominającym dla obu tych grup stosowany jest preparat Comirnaty (Pfizer-BioNTech) - z zachowaniem odstępu co najmniej pięciu miesięcy po ukończeniu pełnego (dwudawkowego) schematu szczepienia przeciw COVID-19.

Decyzje ws. dawek przypominających u młodzieży - jak wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia - zapadły w oparciu o zalecenie Zespołu ds. Szczepień Ochronnych przy Ministrze Zdrowia - uwzględniające stanowisko amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Dane z Izraela wykazały zwiększoną skuteczność dawki przypominającej i brak dodatkowych efektów ubocznych.

Reklama

Szczepienia dzieci i młodzieży w Polsce

W drugiej połowie maja ubiegłego roku w Polsce rozpoczęły się szczepienia młodzieży w wieku 16 i 17 lat, a kilka tygodni później wśród dzieci w wieku 12-15 lat. 

Z kolei od grudnia szczepionkę przeciw COVID-19 mogą przyjmować dzieci w wieku 5-11 lat. Tutaj schemat szczepień jest dwudawkowy. Trzy dawki rekomendowane są w przypadku dzieci z ciężkimi zaburzeniami odporności. 
Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy