Reklama

Reklama

Od dziś ważna zmiana w sprawie szczepień przeciw COVID-19

Od 1 lipca drugą dawką można zaszczepić się w dowolnym punkcie szczepień. Minister Zdrowia wyjaśnia, skąd taka zmiana.

Niedzielski na konferencji prasowej w Raszynie podkreślił, że chodzi o dalsze ułatwienie szczepień dla obywateli. - Tutaj nie ma żadnych szczególnych rozwiązań, żadnych szczególnych regulacji, które muszą zostać przyjęte, ani rozporządzenia, ani ustawy. Po prostu zmieniamy proces - podkreślił.

- Polega to na tym, że osoby, które zgłoszą się do przychodni w swoim miejscu wypoczynku i tam będą wolne dawki, wolne terminy, tak na prawdę od ręki taka osoba zostanie zaszczepiona, bez względu na to, czy to będzie pierwsza, czy druga dawka - powiedział minister.

Reklama

Przypomniał, że obecnie mamy sytuację, w której to szczepionka czeka na obywateli.

Coraz mniejsze zainteresowanie

Według Niedzielskiego, gdyby przychodnia nie miała wolnych terminów, to w trybie szybkim zamówi ona z Agencji Rezerw Strategicznych dawki i one dojadą. - Wtedy nie będzie to od ręki, trzeba będzie się liczyć z poślizgiem kilku dni - dodał minister.

Zmiany terminów szczepienia można wykonać m.in. przez infolinię.

Szef MZ dopytywany, czy jego zdaniem startująca w czwartek loteria z nagrodami dla szczepiących się przyniesie skutek, odparł, ze obecnie trzeba robić wszystko, żeby liczba szczepień dynamicznie rosła.

- Wszyscy mamy świadomość tego, że zainteresowanie się powoli wyczerpuje, widzimy też w badaniach opinii społecznej, że ta liczba osób skłonnych do udziału w szczepieniach zatrzymała się na poziomie około 70 proc., a wyszczpionych mamy dopiero pięćdziesiąt kilka procent, więc pod tym względem każda metoda, która przyczyni się do zwiększenia liczby szczepień jest dla mnie cenna - podkreślił Niedzielski

Jak dodał, przygotowywane są również zachęty dla szczepienia dzieci od 12 roku życia. - Tutaj przygotowujemy również pewien zakres zachęt, które będą skierowane do różnych grup wiekowych i środowiskowych. Mam nadzieję, że w ciągu tygodnia, obwieścimy państwu taką kompleksowa propozycję - zapowiedział minister.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje